Adresowanie Listu: Jak zaadresować kopertę?

3 września 2020
ok. 3 minut czytania

Wiele osób uważa, że w czasach niemal wszechobecnego internetu, pisanie listów może być już przeżytkiem. Choć w wielu przypadkach rzeczywiście łatwiej i szybciej jest wysłać zwykłego maila, nie zawsze będzie on najlepszym rozwiązaniem.

Ze względu na to, niektórzy nawet w dorosłym wieku nie potrafią samodzielnie zaadresować koperty… I nie ma w tym nic złego, bo z taką umiejętnością człowiek się przecież nie rodzi.

W tym wpisie pokażemy Wam proces szybkiego i poprawnego adresowania listu. Jeżeli chcesz, żeby Twoja przesyłka listowa dotarła do adresata bez komplikacji, dobrze by było, żeby została poprawnie zaadresowana.

Będziemy używać tu pojęć takich jak:

  • Nadawca – osoba wysyłająca list (jeżeli Ty adresujesz kopertę, prawdopodobnie to właśnie Ty jesteś nadawcą)
  • Adresat – odbiorca, czyli osoba, do której ten list ma trafić.

Adresowanie koperty

Na samym początku, warto zapamiętać, że w przypadku listów wysyłanych zagranicę, należy uzupełnić pola nadawcy i adresata zgodnie ze standardami obowiązującymi w kraju adresata.

Załóżmy jednak w tym przypadku, że wysyłamy list do adresata mieszkającego w Polsce, na przykład niech będzie to w Sandomierzu.

Zaczynajmy!

W lewym górnym rogu koperty należy umieścić dane nadawcy, czyli osoby wysyłającej list. Powinny znaleźć się tam rzeczy takie jak:

  • Imię i nazwisko nadawcy
  • Ulica, numer domu i mieszkania, jeżeli to mieszkanie
  • Kod pocztowy i miejscowość

Teraz czas przejść do danych adresata.

Powinny znaleźć się one w prawym dolnym rogu, choć nie dokładnie w nim. Należy zostawić margines z prawej strony i na dole na przynajmniej po 1,5 cm. To tak zwana strefa kodowania, która powinna pozostać pusta. W przypadku używania kopert z okienkiem (przezroczystym miejscem na adres wpisany w liście), należy dobrać to tak, by po prostu cały adres był czytelny.

Jeżeli mamy już to ustalone, możemy zacząć wprowadzać dane adresata. Analogicznie do nadawcy, będą to w tym przypadku:

  • Imię i nazwisko adresata
  • Ulica, numer domu i mieszkania, jeżeli to mieszkanie
  • Kod pocztowy i miejscowość

Oczywiście wprowadzany tu dane adresata, a nie swoje.

Przykład:

Przykładowa, zaadresowana koperta.

Gdzie powinno się adresować? Z tyłu, czy z przodu koperty?

Zalecanym i prawdopodobnie znacznie popularniejszym sposobem jest adresowanie po drugiej stronie koperty (z jednej strony wkłada się list poprzez otwarcie koperty, z drugiej adresuje).

Jak powinna wyglądać koperta?

Wbrew pozorom, może to mieć znaczenie. Nie należy patrzeć na ładny, nietypowy wygląd koperty. Lepiej zwrócić uwagę na samą czytelność, bowiem te często sortowane są automatycznie.

  • Koperta powinna mieć neutralny kolor (np. biały lub szary), a napisy powinny być czarne lub białej.
  • Jeżeli adresujesz kopertę ręcznie, pisz czytelnie, tak aby znaki na siebie nie nachodziły. Nie pisz też tzw. „maczkiem”, wysokość liter w adresach zarówno adresata, jak i nadawcy, powinny wynosić min. 2 mm.
  • Zwróć szczególną uwagę na kompletność i odpowiednią kolejność danych, automat może się nie domyślić, co autor miał na myśli.