ASMR

ASMR – czym jest, jak działa i gdzie tego słuchać?

2 lipca 2021
ok. 2 minut czytania

Jeżeli potrzebujesz relaksu, ASMR może okazać się strzałem w dziesiątkę. Sama nazwa, a w zasadzie skrót pochodzi od angielskiego „autonomous sensory meridian response”, co odnosi się do przyjemnego mrowienia i ogarniającego nas spokoju. 

Przyznam szczerze, że gdy pierwszy raz natknąłem się na ASMR, miałem wrażenie, że to primaaprilisowy dowcip. Jakaś kobieta bawiła się piłeczką przy mikrofonie, mając przy tym około tysiąc widzów na żywo. Spojrzałem na kalendarz – kwiecień mieliśmy już za sobą. Okazuje się, że te tysiące osób, były tam przede wszystkim dla uspakajającego dźwięku. Choć niektórzy rzeczywiście odnajdują w ASMR dźwięki satysfakcjonujące pod kątem erotycznym, w większości ludzie korzystają z tych dźwięków do relaksu i odpoczynku.

Warto zaznaczyć, że ASMR nie musi działać na każdego, jednakże w przypadku wielu osób może skutecznie pomóc w wyciszeniu się i zrelaksowaniu się po ciężkim dniu. Nie bez powodu mnóstwo ludzi słucha tego rodzaju audycji, zwłaszcza przed zasypianiem.

Rodzaje ASMR

Rosnąca popularność tego gatunku przekłada się na większą ilość treści i powstawanie bardziej niszowych, czy kreatywnych odłamów. Z tego powodu ASMR to już nie tylko ciche szepty, czy dźwięki relaksujących, antystresowych zabawek. W internecie można też znaleźć m.in. Food ASMR, czyli dźwięki wydawane przez osoby jedzące różne potrawy (np. mlaskanie).

Bardzo popularne są także między innymi:

  • Szeptanie
  • Dmuchanie
  • Stukanie
  • Żucie
  • Pisanie (w tym także to na klawiaturze)
  • Zabawa włosami

Gdzie znaleźć ASMR?

Darmowe ASMR możemy znaleźć między innymi na YouTube, czy Twitch.tv (na żywo). Dla chętnych istnieje także całkiem sporo dedykowanych stron internetowych i aplikacji mobilnych, które koncentrują się głównie na tym gatunku.

Wiele tego rodzaju transmisji jest w pełni bezpłatnych, dlatego nie zaszkodzi przynajmniej spróbować. Choć po sobie i swoich znajomych wiem, że nie każdemu takie dźwięki przypadają do gustu – znam ludzi, dla których ASMR okazało się bardzo pomocne i pomogło im zredukować niepotrzebny stres.