Automatyczne wyłączanie komputera w Windows 10 — jak je ustawić?
Automatyczne wyłączanie komputera w Windows 10 — jak je ustawić?
2 października 2020
ok. 2 minut czytania
Jeżeli Ty lub Twoje dziecko zbyt długo przesiadujecie przed komputerem lub po prostu chcecie kończyć pracę z tym urządzeniem o ustalonej porze, dobrym rozwiązaniem może okazać się automatyczne wyłączanie komputera.
Być może zdarza Ci się też zapomnieć o wyłączeniu komputera na noc. Wówczas nadal będzie on pobierał prąd, mimo tego, że nikt nie będzie z niego korzystał.
W tym wpisie postaram się w prosty sposób opisać, jak można ustawić automatyczne wyłączanie komputera po konkretnej godzinie.
Jak ustawić wyłączenie komputera po czasie?
Uruchom menu „START” (domyślnie logo Windows w lewym dolnym rogu ekranu).
Wpisz frazę „Zaplanuj zadania” i naciśnij na pole o takiej nazwie.
W prawym rogu nowo otwartego okna naciśnij na napis „Utwórz zadanie podstawowe”.
Teraz powinno wyświetlić się okno o nazwie: „Kreator tworzenia zadań podstawowych”. W nim możesz zdefiniować nazwę i opis Twojego zadania (w tym przypadku ustawienia automatycznego wyłączania komputera). Nie musisz tak rozpisywać tych pól, będą służyły one do tego, żeby w przyszłości podczas np. tworzenia nowych zadań, łatwiej zorientować się w tych, które zostały już zdefiniowane.
Po naciśnięciu „Dalej” Twoim oczom powinno ukazać się okno pozwalające na zdefiniowanie częstotliwości wykonywania zadania. W tym przypadku ustawiłbym: „Codziennie”.
Po kolejnym „Dalej” będzie można określić konkretną godzinę i ew. datę (jeżeli zadanie ma być wykonane jednorazowo) i zdefiniować jak często zadanie ma być powtarzane. Możesz ustawić to na 1 (codziennie) lub np. na 2, czyli na co drugi dzień.
Teraz sugeruję Ci wybrać opcję „Uruchom program”. Alternatywnie możesz też np. wybrać komunikat, który wyświetliłby Ci przypomnienie o tym, by zrobić to ręcznie. W tym wpisie pokazuję jednak jak przeprowadzać ten proces automatycznie.
Po naciśnięciu na „Dalej”, obok pola „Program/skrypt” znajduje się przycisk „Przeglądaj”. Po kliknięciu w niego, będzie trzeba wybrać plik o nazwie „shutdown.exe”. Powinien się on znajdować w folderze, w którym znajduje się system Windows (zwykle w C:\Windows\System32).
Po zlokalizowaniu pliku należy na niego nacisnąć (raz, lewym przyciskiem myszy) i po prawej stronie nacisnąć przycisk „Otwórz”. Jeżeli okno się zamknie, a w polu „Program/Skrypt” znajdziemy tekstowo wypisaną lokalizacje naszego pliku (np. C:\Windows\System32\shutdown.exe), można nacisnąć na przycisk „Dalej”.
To byłoby na tyle, od teraz zadanie powinno wykonywać się automatycznie, według zdefiniowanego harmonogramu.