Co było grane w radiu – jak to sprawdzić?

7 września 2020
ok. 3 minut czytania

Być może podobnie jak ja, codziennie słuchacie radia. Czy to w samochodzie, czy w pracy — nieistotne. Choć słucham radia praktycznie codziennie od kilkunastu lat, niemal codziennie usłyszę choć jedną piosenkę, którą chcę sobie zapisać… Co jednak gdy prowadzący nie podał tytułu?

Jak sprawdzić, jaka piosenka jest grana w radiu w danej chwili?

Załóżmy, że właśnie w radiu leci świetna piosenka z lat Waszego dzieciństwa. Chcecie zdobyć jej tytuł, by wieczorem na spokojnie dołączyć ją do swojej playlisty.

Oto kilka sposobów, do których wtedy sięgam:

  • Jeżeli mam taką możliwość (np. nie prowadzę samochodu), wyciągam z kieszeni telefon i uruchamiam aplikację Shazam. Zwykle jest ona w stanie w kilka sekund znaleźć popularny, lecący w radiu utwór, na podstawie… Usłyszenia go! Praktycznie zawsze udaje mi się dzięki niej znaleźć konkretny utwór, choć bywało, że w przypadku mniej popularnych remixów sobie nie poradziła. Były to jednak pojedyncze sytuacje.
  • Jeżeli w danym utworze były jakieś słowa, w języku, który znam, staram się zapamiętać jakieś zdanie lub kilka z nich, które nastąpiły bezpośrednio po sobie. Później wpisuję je w wyszukiwarkę i bardzo często otrzymuję rezultat wraz z całym tekstem i szukanym przeze mnie tytułem piosenki, ze stron takich jak na przykład tekstowo.pl.
  • W przypadku, gdy nie udaje mi się wychwycić słów lub, gdy melodia jest bardzo charakterystyczna, staram się ją zapamiętać. Później nucąc ją, pytam znajomych, czy może kojarzą taki utwór… Choć sposób ten może wydawać się trywialny, naprawdę znalazłem tak już wiele utworów.
  • Staram się zapamiętać dokładną godzinę i minutę, oraz nazwę stacji, na której leci piosenka. Niektóre stacje radiowe na swoich stronach internetowych udostępniają kompletną listę utworów, które leciały o poszczególnym czasie.

Miałem też w przeszłości taką sytuację, że zapytałem na jakimś forum:

 Szukam piosenki z lat mojego dzieciństwa (leciała często w radiu około 15-20 lat temu. Wydaje mi się, że była po francusku. Leciała mniej więcej tak: „dziub dziub tiririri”.

Być może mi nie uwierzycie, bo moja „interpretacja” melodii jest wręcz zabawna, ale… Po kilku minutach dostałem tytuł: „Sprawdź Kate Ryan – Libertine”. Faktycznie, to była ta piosenka!

Gdzie znaleźć, jaka piosenka leciała w radiu?

Tak jak pisałem w wyżej wymienionych sposobach, niektóre stacje radiowe publikują własne zestawienia. Niestety nie dotyczy to wszystkich, ale warto spróbować wpisać w wyszukiwarkę np.: „Co było grane – nazwa stacji”.

Przykładowo, w przypadku RMF, możemy łatwo sprawdzić to na ich specjalnej zakładce dostępnej na stronie stacji. Wystarczy wybrać orientacyjną godzinę… I tyle! Naszym oczom ukaże się lista lecących wtedy piosenek, wystarczy przesłuchać je i sprawdzić, która z nich to poszukiwany przez nas utwór.