Co można robić w wakacje? 21 pomysłów na spędzanie czasu.

11 września 2020
ok. 9 minut czytania

Wakacje trwają w najlepsze, a Ty nie wiesz, co masz ze sobą zrobić? Nawet bez niezapomnianego wyjazdu ten czas nie musi być skazany na nudę. W tym wpisie przedstawię Wam kilka ciekawych sposobów na spędzanie wolnego, letniego czasu.

Czy wakacje nie są zbyt krótkie? „A może za długie właśnie” — jak to powiedział kiedyś klasyk. Przez dwa miesiące odpoczynku można popaść w rutynę i po prostu nie mieć już pomysłu na ciekawe zajęcia.

Ukończyliście wszystkie oglądane przez Was seriale? Ograliście poraz kolejny ulubione tytuły? Nic straconego. Zapraszam do zapoznania się z poniższymi pomysłami.

Lista pomysłów na ciekawe, wakacyjne zajęcia

1. Pójdź na koncert, kabaret, stand-up, lub festiwal

Różnego rozdaju wydarzenia ze znanymi Ci artystami, na żywo jeszcze bardziej zapadają w pamięć. Osobiście nie byłem nigdy ogromnym fanem kabaretów, a te oglądane w telewizji, czy w internecie dość szybko mnie nudziły. Możesz mi wierzyć lub nie, ale gdy kiedyś znalazłem się na widowni podczas takiego wydarzenia, płakałem ze śmiechu, a na drugi dzień bolały mnie policzki. Koncerty potrafią zapadać w pamięć chyba jeszcze bardziej. Prócz samego zobaczenia i usłyszenia ulubionych wynonawców na żywo, często można poznać na nich innych fanów, a nawet zdobyć autograf czy zamienić z gwiazdą kilka słów. Wstęp na takie wydarzenia wcale nie zawsze musi być drogi, a wrażenia z niego, mogą pozostać w Twojej pamięci na wiele długich lat. Co więcej, poznając na koncercie innych ludzi, często nawiązuje się bardzo ciekawe znajomości. Jeden z moich kolegów poznał na koncercie bliskiego dziś przyjaciela… A drugi obecną narzeczoną.

2. Zacznij uprawiać jakiś sport lub wróć do dawnego zainteresowania

Wakacje ze względu na niezłą pogodę i dużą ilość wolnego czasu, mogą być niezłą okazją do tego, by zacząć uprawiać jakiś sport. Być może nawet już kiedyś grałeś np. w piłkę nożną. Kto wie, może warto do tego wrócić?

3. Zacznij czytać

Zastanawiasz się co można robić w wakacje w domu? Czytanie to nie tylko rozwój i lektury, które po prostu musisz przeczytać. Wiele książek opowiada wspaniałe historie, które za sprawą naszej wyobraźni mogą bawić nas nawet lepiej od filmu. Jeżeli wcześniej rzadko czytałeś, spróbuj sięgnąć do jakiejś książki, za którą nigdy się jeszcze nie zabrałeś, bo chyba większość z Was też ma takie w domu. Jeżeli nie, spróbuj skorzystać z chociażby biblioteki.

4. Spotkaj się z dawno niewidzianym przyjacielem lub członkiem rodziny

Warto dbać o podtrzymywanie dobrych znajomości. Te, które wygasają na lata, często nie powracają już nigdy. Jeżeli masz na przykład przyjaciela z wczesnych lat szkolnych, z którym nie widziałeś się od dawna, spróbuj zaproponować mu spotkanie. Choć po latach możecie czuć się z początku dziwnie, a nawet niezręcznie, rozmawiając o tym, co przez ten czas się u Was zmieniło lub wspominając stare, dobre czasy, z pewnością szybko na nowo złapiecie wspólny język.

5. Zrób sobie dzień „offline”

Jeżeli podobnie jak ja i chyba większość młodych ludzi, jesteś silnie przywiązany do komputera, telefonu, czy konsoli, spróbuj zrobić sobie dzień przerwy. Osobiście pracując na co dzień przed komputerem, uwielbiam zrobić sobie od czasu do czasu taką pauzę. Można wtedy na nowo pozbierać myśli, porobić coś innego, a przede wszystkim, zobaczyć że tak też można. Dzięki takiemu dniu, a w zasadzie nieco dłuższemu okresowni, gdy miałem kilkanaście lat, rzuciłem nałogowe granie. Uświadomiłem sobie, że wcale nie jest mi to potrzebne do szczęścia.

6. Wyjdź ze znajomymi

Masz paczkę swoich znajomych? A może choć jednego kolegę lub przyjaciela? Dobrym pomysłem może być wspólny wypad do kina, teatru, czy nawet na kręgle.

7. Zrób coś nowego

Być może masz jakieś marzenie, którego jeszcze nie zrealizowałeś. Może to być skok na spadochronie, czy podróż zagranicę. Nieważne. Mając wolny czas, możesz spróbować zrobić to, na co wcześniej z tego powodu nie mogłeś sobie pozwolić.

8. Zacznij majsterkować

Masz do zrobienia jakiś remont lub przydałby Ci się jakiś dodatkowy mebel? Spróbuj zrobić to samemu! W internecie znajdziesz sporo poradników z serii „Zrób to sam”. Wakacyjny wolny czas jest dobrym okresem do zrobienia czegoś ciekawego i nabycia ciekawych umiejętności.

9. Pozwiedzaj swoje okolice

Znam mnóstwo ludzi, którzy byli w najrozmaitszych miejscach świata, a nie znają dobrze nawet własnego miasta. W czasie wakacji możesz też zwiedzić swoje okolice. Być może niedaleko Ciebie znajduje się ciekawe Muzeum, park lub średniowieczny zamek. Dalekie i nieosiągalne rzeczy często interesują nas znacznie bardziej, a może okazać się, że równie ciekawe miejsca znajdziecie na tak zwane wyciągnięcie ręki.

10. Poczuj się znów jak dziecko, chociaż przez jeden dzień

Będąc dzieckiem, uwielbiałeś tworzyć budowle z klocków? A może układać puzzle, albo domki z kart? Być może warto sobie to przypomnieć i choć przez chwilę poczuć się znów jak beztroskie dziecko. Dobrym pomysłem może być też przeczytanie ponownie ulubionej książki lub obejrzenie po raz kolejny ulubionego filmu z dzieciństwa… Możesz też ograć na przykład ulubioną grę. Choć taki powrót do przeszłości może okazać się inny od oczekiwań (szczególnie w przypadku gier, będąc dzieckiem, zawsze widziałem je inaczej), po latach prawdopodobnie zrozumiesz więcej, a spędzony w ten sposób czas będzie niezapomniany. Jeden z moich przyjaciół właśnie korzysta z wakacji, ogrywając jego ulubioną grę z dzieciństwa… Prawie trzydziestoletni facet biega jakimś smokiem wokół zamku – przyznam szczerze, że nie potrafię go od tego oderwać!

11. Popływaj

Wiem, że nie każdy ma możliwość wyjazdu zagranice, czy nawet nad Polskie morze. Warto jednak pamiętać, że morza i oceany to niejedyne kąpieliska. Możesz pojechać na przykład na pobliskie jezioro lub nawet basen i bawić się równie dobrze! Dla mnie pływanie jest nieodłącznym elementem wakacji i nie wyobrażam ich sobie bez wejścia do tego rodzaju wody.

12. Pójdź na mecz lub na inne sportowe wydarzenie

Podobnie jak w przypadku koncertu, szczególnie jeśli interesujesz się sportem, takie wydarzenie może okazać się niezapomniane. Od ponad roku obiecuję sobie, że jako ogromny fan wybiorę się kiedyś na wyścig Formuły 1. Moi znajomi, którzy również uwielbiają ten sport i byli na takim wyścigu, wspominają to latami. Zdjęcia i krótkie konwersacje z ich bohaterami, czy rozmaite gadżety to tylko mała część wspomnień, które stamtąd przywieźli.

13. Zorganizuj grilla dla siebie i swojej rodziny lub przyjaciół

Lato to idealna pora na grilla. Choć grill kojarzy się głównie z mięsem, nawet jeśli go nie jesz, możesz przyrządzić na nim wiele ciekawych potraw bez jego zawartości. Choć samo jedzenie robione na grillu jest zwykle bardzo smaczne, jest to chyba i tak najmniej istotny element spotkania, które nazywamy mianem „grilla”. Posiedzenie przy nim z dobrymi znajomymi lub rodziną to zazwyczaj wspaniale spędzony czas. Może warto ich zaprosić?

14. Odwiedź zoo

Masz w okolicy ZOO? Może warto je odwiedzić. Zwierzęta potrafią bardzo zaciekawić, a taka wycieczka może spodobać Ci się bardziej, niż myślisz.

15. Ulep coś z plasteliny

Lepienie rozmaitych figurek z plasteliny to ciekawe zajęcie nie tylko dla dzieci. Według mnie to bardzo odstresowujące, a przy tym całkiem nieźle pobudza kreatywność. Oprócz robienia ciekawych figurek możesz równie dobrze ulepić np. ulubioną postać z gry, czy filmu.

16. Wybierz się na giełdę lub targ staroci

Tego rodzaju giełdy cechują się przede wszystkim niesamowitym klimatem. Osobiście czuję się na nich jak podczas podróży w czasie o jakieś 20, albo i więcej lat wstecz. Na targach staroci możesz znaleźć wiele ciekawych rzeczy w całkiem niezłych cenach, a także mnóstwo kolekcjonerskich przedmiotów, którymi być może się zainteresujesz. Kilkanaście lat temu zrodziło się przez to u mnie numizmatyczne hobby.

Wakacje spędzane w sposób pożyteczny

Oprócz rozrywki, w wakacje fajnie również zrobić coś pożytecznego. Coś, co być może naprawdę bardzo przyda się Wam później w życiu.

17.  Spróbuj nauczyć się czegoś nowego
Być może zastanawiałeś się nad nauką czegoś nowego, ale nie miałeś na to czasu. Wakacje są całkiem niezłą okazją do wygospodarowania każdego dnia kilku godzin na taką naukę. Obojętnie, czy będzie to nauka języka obcego, programowania, grafiki, czy gry na gitarze. Po prostu spróbuj. Około dziesięciu lat temu nauczyłem się podczas wakacji podstaw programowania, z których to korzystam do dziś.

18. Zmień zły nawyk
Wakacje to też dobry czas na zmianę złych nawyków. Przez większą ilość wolnego czasu na przemyślenia i mniej stresu, łatwiej się ich pozbyć. Możesz między innymi spróbować odstawić nałogowe palenie, granie, rozpocząć odchudzanie… Cokolwiek, co chciałeś zrobić już dawniej, ale nie miałeś motywacji. Dość dawno temu podczas wakacji postanowiłem, że będę każdego dnia grał przynajmniej godzinę w koszykówkę. Pierwszego września, gdy wraz z kolegami wróciliśmy do szkoły, Ci nie mogli uwierzyć, że zrzuciłem przez ten czas zbędne kilogramy… Poza nadwagą jedne wakacje wspominam jeszcze lepiej. Jako nastolatek, przez kilka lat byłem uzależniony od grania. Podczas rodzinnego wyjazdu, relaksując się na plaży, zdałem sobie sprawę, że przestałem się przejmować rankigniem, lvlem i tak dalej… Że to wcale nie jest niezbędne w moim życiu. Dla kogoś, kto nigdy nie grał, to, o czym teraz piszę, może wydawać się abstrakcją. Dla mnie był to jednak poważny problem, który udało mi się zażegnać przez zmianę sposobu myślenia… Zmianę, którą wymyśliłem, gdy w końcu na te myślenie dałem sobie czas.

19. Załóż coś ciekawego!

Mając sporo wolnego czasu, możesz zacząć na przykład dzielić się własnymi zainteresowaniami poprzez założenie bloga lub kanału na YouTube. Blog potrafi uczyć poprawnej i lekkiej pisowni, a także systematyczności. Kanał na YouTube z kolei, może bardzo pozytywnie wpłynąć chociażby na Twoją dykcję (jeżeli będziesz nagrywać materiały z własnym głosem).

Obie z tych aktywności z czasem mogą przełożyć się na poznanie wielu ciekawych ludzi, a nawet na to, że staną się jednym z Twoich źródeł utrzymania.

Oczywiście kanał na YouTube, czy blog to niejedyne rzeczy, które można stworzyć podczas wakacje. Możesz równie dobrze założyć np. kapelę, jeżeli śpiewasz lub grasz na jakimś instrumencie.

20. Zacznij wcześniej wstawać

Pisałem już trochę o „złych” nawykach, więc chyba czas na jeden z tych „dobrych”.

Oczywiście nie każdy musi i nie każdy chce wstawać wcześnie rano, ale jeżeli miałeś z tym problem, możesz spróbować to zmienić podczas wakacji. Osobiście przez lata uwielbiałem siedzieć po nocach, wstawać mogłem nawet o trzynastej, czy czternastej godzinie. Niestety, mało kto funkcjonował podobnie do mnie i chcąc załatwić np. jakąś sprawę, musiałem położyć się spać wcześniej lub po prostu zarwać pół nocy. Z tym pierwszym był jednak duży problem, bo przyzwyczajony organizm nie pozwalał mi zasypiać przed czwartą nad ranem. Mogłem leżeć w łóżku przez sześć godzin, nie było takiej siły, żebym zasnął.

Z tego też względu, właśnie podczas wakacji zacząłem stopniowo ustawiać sobie budzik na pół godziny/godzinę wcześniej każdego dnia. Po około dwóch tygodniach przestawiłem się na zasypianie przed północą, a wstawałem między siódmą, a ósmą. Tak też wstaję to dziś, z tą różnicą, że nie potrzebuję już budzika.

21. Posprzątaj

Nie znam zbyt wielu ludzi lubiących sprzątać. Nie zmienia to jednak faktu, że znacznie lepiej pracuje mi się, a w zasadzie w ogóle lepiej żyje mi się, gdy mam wszystko na swoim miejscu.

Sam nie przepadam za regularnymi porządkami, bo zawsze w mojej głowie pojawia się wymówka: „nie mam na to teraz czasu”. Mając jednak wakacje, jest o taką z reguły nieco trudniej. To całkiem dobry czas na porządki w pokoju, mieszkaniu… Czy nawet na komputerze, w końcu, kto z Was lubi mieć zaśmiecony pulpit i wiecznie zbyt mało miejsca na dysku?