Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach jesteśmy w internecie coraz mniej anonimowi. Dzięki zaawansowanym technologiom łatwo poznać lokalizację użytkownika. To z kolei prowadzić może do różnych nieprzyjemnych konsekwencji, w tym nawet do dyskryminacji ze względu na region (niedostępna lub inna treść, czy różne ceny to tylko wybrane z praktyk stosowanych przez niektóre serwisy internetowe).
VPN to w ostatnich latach bardzo popularny temat w różnego rodzaju mediach, osobiście nie znam ani jednej osoby, która na co dzień porusza się w internecie, a nie słyszałaby o VPN.
VPN pozwala na anonimowe poruszanie się po sieci. Z włączoną usługą VPN poruszasz się po sieci w ten sposób, że Twój prawdziwy adres IP jest maskowany, właściciele serwisów chcących uzyskać do niego dostęp, zobaczą co najwyżej adres IP dostawy Twojej usługi VPN.
Połączenie VPN jest szyfrowane, a co za tym idzie nie widać, jakie przesyłasz dane. Tekst, który przesyłasz, jest szyfrowany na nieczytelny dla człowieka kod.
Z VPN można korzystać nie tylko na komputerach. To rozwiązanie sprawdza się też na urządzeniach na platformie Android lub iOS. Oczywiście nie każda usługa VPN oferuje integracje z urządzeniami mobilnymi, ale można znaleźć takie, które bez problemu na to pozwalają.
Prócz zapewniania większej anonimowości i bezpieczeństwa w sieci, VPN może na przykład umożliwiać dostęp do niedostępnych w danym regionie usług.
Jeżeli jesteś np. za granicą, a dana treść jest zablokowana w Twoim regionie, poprzez zmianę lokalizacji w VPN na taką, która jest dozwolona, możesz uzyskać do niej dostęp.
Duże firmy dobrze wiedzą, że nie wszyscy zarabiają tyle samo. Z tego też względu, dość popularną praktyką są różnice cenowe danych wirtualnych usług ze względu na lokalizacje. Mieszkańcy bogatych regionów, muszą bardzo często zapłacić znacznie więcej za dostęp do identycznej usługi. Ty również możesz być sprytny i dzięki sieci VPN unikać tego typu praktyk.
VPN pozwala unikać śledzenie nie tylko przez hakerów, ale i przez np. dostawcę Twoich usług internetowych. Dzięki temu rozwiązaniu możesz lepiej zabezpieczyć się przed niechcianym śledzeniem.
VPN to oczywiście nie jest kraina płynąca wyłącznie mlekiem i miodem. Podobnie jak wiele innych sieciowych rozwiązań, może mieć swoje wady.
Wiele osób nie chce korzystać z VPNów, ze względu na trudny próg wejścia. Usługa ta wydaje się bardzo skomplikowana w konfiguracji, niektórzy wręcz sądzą, że jest dedykowana tylko geekom.
Jest to oczywiście niemała bzdura, bo połączenie VPN jest banalnie proste.
Wiele popularnych programów oferowanych przez usługodawców VPN posiada bardzo przyjazne interfejsy, w których wystarczy po prostu wybrać interesującą nas lokalizacje i nacisnąć „connect”. To wszystko!
Wybierając konkretną usługę VPN, możesz sprawdzić przed kupnem, jak wygląda proces połączenia. Co więcej, niektóre z tych usług oferują nawet darmowy Trial, czyli okres testowy, podczas którego również możesz sprawdzić działanie takiej usługi.
Prawdę mówiąc, usługa VPN to nie majątek, ceny zaczynają się już od około 10 złotych za miesiąc korzystania. Mając zamiar korzystać z niej na co dzień, warto zakupić pełną wersję, która zwykle umożliwi lepszy wybór sieci, bardziej bezpieczne połączenie i lepszą prędkość.
Jeżeli potrzebujesz jednak skorzystać z VPN jednorazowo lub po prostu nie chcesz płacić, istnieją pewne darmowe rozwiązania.
VPN wbudowany w przeglądarkę Opera jest w pełni darmowy, a przy tym całkiem skuteczny i bezpieczny. Miałem przyjemność kilka razy z niego korzystać i rzeczywiście byłem bardzo zadowolony, choć ukrywał on IP oczywiście tylko w przeglądarce
Połączenie nie było może superszybkie, ale w pełni wystarczało do w miarę komfortowego przeglądania sieci. Co więcej, VPN Opery może działać również na ich mobilnej przeglądarce, co może być doskonałym rozwiązaniem, jeżeli jesteście na przykład na lotnisku lub w kawiarni, gdzie korzystacie z publicznej sieci Wi-Fi.
Samo włączenie VPN Opery jest po prostu banalne.
Wystarczy nacisnąć „Włącz” i wybrać wirtualną lokalizację. To wszystko!
Chcąc używać VPN w innych programach, innej przeglądarki niż Opera, lub po prostu mieć dostęp do większej ilości lokalizacji i to również za darmo, możemy pokusić się o jeden z dostępnych na rynku programów.
Jeżeli to w miarę „jednorazowa” potrzeba, można skorzystać z triala jakiegoś popularnego programu, być może spodoba się on nam na tyle, że kiedyś postanowimy go nawet kupić.
Jeśli chodzi o darmowe VPN, osobiście mogę polecić chociażby omawiany wcześniej Proton VPN, który oferuje niezwykle przyjazny interfejs i niezłą szybkość działania nawet w darmowej wersji. Bardzo ciekawym programem, z którego równie chętnie jakiś czas temu korzystałem, jest Urban VPN. Oferuje on mnóstwo darmowych lokalizacji i również bardzo dobrą szybkość połączenia.
Te programy również całkiem dobrze nadadzą się do np. odblokowania jakiejś treści. Chcąc jednak zachowywać lepszą anonimowość i bezpieczeństwo, moim zdaniem warto sięgnąć po program z oferty premium, bo te około kilkanaście złotych miesięcznie to wręcz śmieszna cena za tego typu, profesjonalną usługę.