Co zabrać nad Morze? Lista 20 rzeczy, o których warto pamiętać.

9 września 2020
ok. 9 minut czytania

Wyjazd nad morze jest czymś, na co wielu turystów czeka przez cały rok. Chcąc spędzić swój urlop miło i bezpiecznie, warto zadbać o to, by wziąć ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy. Pamiętaj, by nigdy nie pakować się na ostatnią chwilę. Dodatkowe nerwy spowodowane niewielką ilością czasu mogą przyczynić się do tego, że zapomnisz o czymś ważnym.

Jeżeli zastanawiasz się, co spakować nad morze, sprawdź naszą listę… Być może przypomnimy Ci o czymś nieoczywistym.

Co spakować na wyjazd?

Przede wszystkim należy pamiętać o niezbędnych dokumentach, by nasza podróż się przez ich brak zbyt szybko nie zaczęła komplikować.

 • Warto wziąć ze sobą dowód osobisty. W przypadku wyjazdów za granicę, konieczny może być również paszport.
 • Jeżeli jedziecie do hotelu lub jakiegokolwiek innego ośrodka, warto zadbać o potwierdzenie rezerwacji, by uniknąć na miejscu dodatkowych problemów.
 • Przed wyjazdem na autokar, samolot, czy pociąg, powinno się upewnić, czy na pewno wzięło się ze sobą bilety.
 • Jeżeli na miejscu chcecie np. wypożyczyć samochód, co często jest bardzo wygodną i tańszą od opłacania wycieczek opcją, dobrze jest wziąć również prawo jazdy. Tutaj należy mieć na uwadze jednak różne przepisy, jak i kulturę jazdy, jakie mogą obowiązywać w poszczególnych krajach.
 • Gotówka i ew. karta płatnicza. Żebyście nie szukali na miejscu kantoru, najlepiej byłoby wziąć je już w walucie konkretnego kraju, do którego się wybieracie.
 • Ważne informacje dotyczące Waszego zdrowia, takie jak np. zaświadczenia o chorobach przewlekłych. Potrzebna może się też okazać książeczka zdrowia dziecka, czy karta ubezpieczenia zdrowotnego.

Co spakować na wakacje nad morzem?

 1. Odpowiednie ubranie – choć to chyba oczywiste, że należy ze sobą wziąć ubrania na zmianę, bo nad morze rzadko kiedy jedzie się tylko na jeden dzień (a i wtedy lepiej mieć coś w zapasie)… Niekoniecznie dla każdego oczywiste może być to, że nad morzem nie zawsze panuje wspaniała pogoda. Choć oczywiście jej Wam życzę, na wszelki wypadek oprócz lekkej garderoby, czy strojów kąpielowych, warto wziąć ze sobą też coś cieplejszego, a nawet przeciwdeszczowego.
 2. Apteczka – podobnie jak wyżej, życzę Ci jak najlepszego wyjazdu bez żadnych kłopotów. Doświadczenie jednak nieraz pokazało, że warto mieć ze sobą apteczkę z najbardziej potrzebnymi lekami. Przede wszystkim, weź ze sobą te, które musisz zażywać na co dzień, jeżeli zalecił Ci tak lekarz. Poza nimi warto wziąć też środki przeciwbólowe, leki na biegunkę i zatrucia, środek SOS na ewentualne poparzenia słoneczne (opalaj się z głową!), wodę utlenioną, czy plastry. W niektórych aptekach farmaceuci również mogą skomponować Ci taki wyjazdowy zestaw. Pamiętaj przede wszystkim o tym, żeby nie zapomnieć leków, które aktualnie przyjmujesz (szczególnie, jeżeli są one trudno dostępne).
 3. Kremy z filtrem UV – zwłaszcza jeżeli macie jaśniejszą karnację, warto zaopatrzyć się z kremy z filtrem. Te mocniejsze możecie kupić w aptece. Nawet nastawiając się na opalanie, warto robić to mądrze i zacząć z kremami. Osobiście zawsze wracam dość opalony, a na początku wyjazdu ze względu na moją naturalną karnację, zaczynam od tzw. pięćdziesiątki.
 4. Strój kąpielowy – zawsze mnie to zaskakuje, ale niektórzy ludzie naprawdę czasami nie są świadomi tego, że wypada go ze sobą zabrać. Zwykła bielizna nie do końca nadaje się do pływania. Warto wziąć ze sobą kilka strojów na zmianę. Przy wyborze konkretnych z nich, oprócz wyglądu, dobrze jest sprawdzić, czy taki strój jest w ogóle wygodny i czy swobodnie się w nim czujemy.
 5. Nakrycie głowy  – może to być czapka z daszkiem lub kapelusz, w zależności od tego co wolicie.  Zbyt długie przebywanie na słońcu bez nakrycia głowy nie jest zbyt dobrym pomysłem.
 6. Okulary przeciwsłoneczne – być może nie zawsze będziesz ich używać, ale w wielu przypadkach ostre słońce potrafi być męczące dla wzroku. Naprawdę warto je ze sobą wziąć.
 7. Ręczniki plażowe – nie chcesz chyba leżeć na piasku lub nienakrytym leżaku. Wypożyczenie hotelowych ręczników często jest dość problematyczne, a nieraz trzeba za to nawet dodatkowo zapłacić.
 8. Parawan – to praktyka popularna chyba przede wszystkim nad Polskim morzem. Szczególnie w wietrznych regionach jest to jednak wcale niegłupie rozwiązanie. Taki parawan oprócz zapewniania większej intymności, całkiem nieźle chroni nas przed wiatrem.
 9. Klapki lub inne plażowe obuwie – chodzenie po plaży na boso może być bardzo złudne. Przede wszystkim, nagrzany piasek potrafi być naprawdę odczuwalny na stopach. Do tego stopnia, że gdy zejdziesz z leżaka, chcąc wejść do morza, możesz się całkiem nieźle poparzyć. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej pogody, ale w ciepłych krajach wielokrotnie zabolały mnie przez to stopy… I to dość porządnie. Jeszcze gorsze mogą okazać się jednak rzeczy pozostawione na ziemi przez innych ludzi. Niestety nie każdy jest w stanie utrzymywać kulturę na plaży. Czasami zdarza się, że na piasku znaleźć można potłuczone drobinki szkła, czy plastiku. Niejeden turysta chodzący boso po plaży, wbił sobie już taki odłamek w stopę.
 10. Wilgotne chusteczki – będąc nad morzem, często spacerujemy po mieście. Wyobraźmy sobie sytuację, w której kupujemy sobie lody, ale nieoczekiwanie połowa z nich ląduje na naszej koszulce. Choć oczywiście nikomu tego nie życzymy, takie i podobne sytuacje czasami się zdarzają. Wilgotne chusteczki sprawdzą się doskonale zarówno w takiej, jak i w wielu innych sytuacjach, dlatego podczas urlopu, zawsze warto mieć je przy sobie (szczególnie jeżeli jesteś na wakacjach z dziećmi).
 11. Torba plażowa – warto dbać o porządek na plaży, ponieważ naprawdę łatwo coś na niej zgubić. Pomocna może okazać się chociażby torba plażowa. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, by taka torba była wykonana z odpowiednich materiałów, czyli takich, które za bardzo nie przemokną i zbyt łatwo się nie zniszczą, a także żeby torba ta była wystarczająco duża, by pomieścić np. ręczniki, stroje, okulary, czy kremy.
 12. Lodówka turystyczna – jeżeli plaża znajduje się daleko od hotelu, a Wy wybieracie się tam zwykle na przynajmniej kilka godzin, lodówka turystyczna może okazać się niezastąpiona. Na plaży z reguły ciężko kupić napoje, a nawet jeżeli się uda, zwykle będą one słono przepłacone. Czasami lepiej wziąć ze sobą taką lodówkę, a w niej kilka napojów, czy nawet coś do jedzenia.
 13. Termos – analogicznie do lodówki, termos również może przydać się, gdy chcemy mieć dostęp do napoju lub posiłku w konkretnej temperaturze.
 14. Książka, czytnik ebooków lub kilka magazynów – chyba mój ulubiony punkt. Może nie najważniejszy, ale również niezwykle istotny. Jadąc na wakacje, trzeba mieć świadomość tego, że zwykle nie spędza się ich w całości na plaży, czy na imprezach… A nawet jeśli, na plaży też fajnie jest mieć co robić oprócz pływania. Przyznam szczerze, że osobiście nie jestem typem podróżnika. Gdy tylko muszę odtworzyć sobie w pamięci jakieś wakacje, rzadko kiedy jestem w stanie przypomnieć sobie na przykład jak wyglądał hotel. Zawsze pamiętam jednak, jaką przeczytałem tam książkę i czego nowego się nauczyłem. Wakacje to czas „resetu”. Można na spokojnie pozbierać myśli, dlatego moim zdaniem warto sięgnąć nie tylko po relaksujące pozycje, ale i po coś bardziej rozwojowego. Wiele dobrych pomysłów wymyśliłem właśnie leżąc na plaży.
 15.  Wodoodporne etui na dokumenty i telefon – chyba nie jestem w stanie zliczyć, jak wiele razy byłem świadkiem zalanego telefonu lub dokumentów na plaży, czy na basenie. Wydatek kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych na specjalne etui, może uchronić nas przed niechcianymi konsekwencjami. Co więcej, istnieją też takie rodzaje wodoodpornych etui, które pozwalają na całkiem sprawne poruszanie się po ekranie telefonu. Wbrew obawom, które mogą Wam towarzyszyć, nie trzeba więc ciągle wyjmować swojego urządzenia z „opakowania”.
 16. Ładowarka do telefonu – skoro jesteśmy już przy telefonie, nie sposób nie wspomnieć o ładowarce. Wydaje się oczywiste? Niekoniecznie. Praktycznie na każdych wakacjach jestem pytany przynajmniej raz o to, jaki mam telefon, bo… Bo akurat znajomy nie zabrał ze sobą ładowarki. Pamiętajcie, że Wasz telefon może nie wytrzymać całego pobytu na jednym ładowaniu przed wyjazdem.
 17. Leżak – rzecz również nie do końca oczywista, ale jeżeli nie jedziemy do konkretnego hotelu, który zarządza daną częścią plaży, może okazać się, że na plaży nie znajdziemy leżaka… W końcu nie wyrastają one z piasku. W takim przypadku, jeżeli nie chcemy leżeć na samym ręczniku, warto wcześniej rozważyć wzięcie leżaka ze sobą.
 18. Kosmetyki i środki czystości – warto zabrać jakiś antyperspirant, szczotkę, płyn do kąpieli, a także szczoteczkę i pastę do zębów. Będąc w temacie mycia zębów, chciałbym podkreślić też, że woda z kranu (zwłaszcza w niektórych regionach) potrafi być niezdatna nie tylko do picia, ale i niezbyt dobra do płukania jamy ustnej. Znacznie lepiej robić to wodą butelkowaną.
 19. Suszarka do włosów – jeżeli w danym hotelu jej nie ma (choć z reguły znajduje się ona w pokojach), warto wziąć ją ze sobą, o ile macie dłuższe włosy lub po prostu potrzebujecie jej używać. Mi osobiście do suszenia włosów zawzse wystarczał ręcznik, więc nie musiałem brać jej ze sobą.
 20. Długopis i notatnik – choć wielu z Was zapewne woli robić notatki na telefonie, tak drobne rzeczy jak długopis i notatnik również od czasu do czasu mogą się przydać. Praktycznie na każdych wakacjach przynajmniej raz szukam długopisu, bo muszę zapisać coś nie mając przy sobie telefonu lub dlatego, że w danym przypadku jest tak po prostu wygodniej.

Co zabrać na wakacje dla dzieci?

Jeżeli jedziemy na wakacje z dziećmi, oprócz wyżej opisanych rzeczy, warto zadbać między innymi o:

 1. Dmuchane zabawki – choć dla niektórych może wydawać się to absurdalne, często lepiej zabrać je ze sobą. Nienapompowane nie zajmują tak wiele miejsca, a w regionach turystycznych potrafią kosztować one naprawdę sporo… W końcu kto odmówi swojemu dziecku? Jeżeli Wasze dziecko nie potrafi pływać, możecie wziąć też na przykład koło, czy rękawki do pływania.
 2. Ulubiony pluszak – dzieci mogą bać się spania w obcym miejscu lub podróży samolotem. Ulubiona zabawka, która będzie z nimi podróżować, może dodać im odrobinę otuchy.
 3. Okulary do nurkowania – w przypadku starszych dzieci, które potrafią nurkować lub po prostu pływając nie chcą, żeby przedostawała się im woda do oczu, ten gadżet może okazać się naprawdę warty wzięcia, tym bardziej że nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Podobnie jak dmuchane zabawki, w miejscach nastawionych na turystykę, takie okulary potrafią być naprawdę drogie, a co więcej, nie zawsze będą dobrej jakości… W przypadku okularów do nurkowania ważne jest to, by dobrze przylegały do twarzy (żeby nie przedostawała się przez nie woda do oczu) i żeby były wygodne. Pozwolę sobie jeszcze dla zasady wspomnieć, żeby przy nurkowaniu zwrócić szczególną uwagę na dziecko. Jest ono z daleka niewidoczne, a podczas nurkowania może łatwo napić się wody i zacząć się topić. Sam jako dziecko miałem bardzo podobną przygodę, a wystarczyła jedynie chwila nieuwagi.
 4. Różnego rodzaju produkty higieniczne dla dzieci – pieluszki i tym podobne akcesoria. W zależności od wieku i tego, z czego dziecko korzysta (np. wózek), warto przemyśleć, czego może potrzebować na wyjeździe i zabrać to w miarę możliwości ze sobą.

Proponuję Wam pierw spisać swoją własną listę, a dopiero później sięgnąć do tej, którą tu przedstawiłem. Dzięki temu nie będziecie się przesadnie jej trzymać i będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że zbyt zasugerujecie się tą konkretną i nie weźmiecie czegoś, co dla Was jest wyjątkowo ważne. Lepiej wrócić tu później i dopiero wtedy upewnić się, czy przypadkiem czegoś ważnego nie zapomnieliście.

Pakując się na wakacje, warto zwrócić uwagę również na wagę bagażu. Jeżeli macie zamiar podróżować samolotem, waga ta jest sprawdzana dość restrykcyjnie, a każdy dodatkowy kilogram może oznaczać tak zwany nadbagaż… Który jeżeli zdecydujecie się ze sobą wziąć, będzie mógł dość sporo kosztować.