Darmowe gry do pobrania na Steam – w które warto zagrać?

14 września 2020
ok. 4 minut czytania

Wybór gier w dzisiejszych czasach jest na tyle duży, że nie znam ani jednej osoby, której nie zaskoczyłbym choć jednym tytułem. Ciężko znać je wszystkie. Co ciekawe, wiele z nich jest w pełni darmowych lub oferuje darmowy dostęp i opcjonalne mikropłatności w samej grze.

Gdzie znaleźć darmowe gry na Steam?

Szukając darmowych gier, można wejść między innymi w jedną z zakładek Steam, czyli platformy dystrybucji cyfrowej, która zawiera ogromną bazę rozmaitych tytułów. Zakładka ta, czyli Gry Free to Play na Steam, posiada ponad kilka tysięcy różnego rodzaju gier. Można posortować je według najpopularniejszych nowych produkcji w ostatnim czasie (wschodzące nowości) lub na przykład tych najczęściej granych w ogóle.

W tym zestawieniu przedstawię Wam 5 darmowych gier z tej zakładki, które według mnie są szczególnie warte uwagi.

Counter-Strike: Global Offensive

Który gracz nie grał jeszcze nigdy w CS’a? Nie wiem, ale jeżeli taki jest… Myślę, że powinien spróbować.

Ta kultowa, sieciowa strzelanka potrafi wciągnąć na długie godziny. Scena e-sportowa ma się doskonale do dziś, pomimo że od premiery gry minęło już parę ładnych lat.

Gra od jakiegoś czasu dostępna jest za darmo. Jeżeli przypadnie Wam do gustu, warto zakupić rozszerzenie „CS:GO Prime Status Upgrade”, które oprócz dodatkowych możliwości w postaci różnego rodzaju losowych przedmiotów, czy zestawów pamiątkowych, oferuje dobór graczy, którzy również posiadają ten status… Co w teorii powinno przełożyć się na mniejszy odsetek nieuczciwie grających cziterów. A tych, podobnie jak w wielu innych, popularnych sieciówkach, niestety nie brakuje.

Dota 2

Pozostańmy przy typowych sieciówkach, zmieniając jednak sam gatunek na tzw. „MOBA”.

Dota 2 to od wielu lat jedna z najpopularniejszych gier, zarówno na Steam, jak i na świecie. Choć w Polsce nie cieszy się może aż tak wielką popularnością jak League of Legends, chętnych do gry nadal jest całkiem sporo.

Gra podobnie jak wyżej wymieniony CS:GO formuje dwie pięcioosobowe drużyny. Mają one jednak za zadanie zniszczyć twierdze przeciwników. Sterowani przez graczy bohaterowie mogą mieć różne umiejętności, czy statystyki.

MOBA to gatunek dość ciężki do wytłumaczenia „na papierze”. W to po prostu najlepiej zagrać… A, że można za darmo, to czemu by nie spróbować?

Paladins

Kolejna strzelanka w tym zestawieniu. Znacznie nowsza, choć nie aż tak popularna jak CS GO… Co nie znaczy, że jest mało popularna, bo w sammym momencie pisania tych słów (jest godzina 10, przed południem) gra w nią łącznie ponad 4000 osób!

Paladins wyróżnia się przede wszystkim ciekawą oprawą graficzną i świetnym klimatem świata Fantasy.

Gracze mogą wybierać spośród ponad 40 bohaterów. Każdy z nich wyposażony jest w inny zestaw umiejętności. Gracz wybiera bohatera bezpośrednio przed rozgrywką.

Path of Exile

Grałeś w Diablo lub inną grę z gatunku Hack and slash? Jeśli tak, istnieje naprawdę spore prawdopodobieństwo, że niezwykle popularne w ostatnich latach PoE przypadnie Ci do gustu.

Ta z pozoru prosta, polegająca na „siekaniu mobków” gra, jest w istocie niezwykle zaawansowana. Przyznam szczerze, że w jeszcze żadnej grze nie widziałem aż tak rozbudowanego drzewka umiejętności. Ilość różnego rodzaju kombinacji i możliwości jest tu niesamowita.

Jak na typowo darmowy tytuł, PoE wyróżnia się małym znaczeniem mikropłatności. Ciężko byłoby nazwać tę grę tzw. „pay2win”. Realne pieniądze mają mały wpływ, ponieważ rzeczy, które można za nie kupować, nie są wcale niezbędne do komfortowej i skutecznej gry.

Osobiście, gdybym tylko miał więcej czasu i lubił Hns’y, z pewnością zagrywałbym się właśnie w tę grę.

Minusem może być brak języka polskiego, bo gra, a szczególnie wyżej omawiane umiejętności, mogą być odrobinę skomplikowane, co niektórym może sprawić kłopot. Jeżeli potraficie jednak jako tako się w tym języku odnaleźć, prawdopodobnie i tak dacie sobie radę.

Pula 3D – gra w bilard online

Komputerowy bilard potrafi być niemal równie przyjemny jak ten prawdziwy. Sam od kilku lat lubię w wolnych chwilach raz na jakiś czas zagrać w taką grę ze znajomymi z innych części świata… Lub też z kompletnie obcymi mi graczami.

Pula również daje taką możliwość. Poza grą multiplayer dostępna jest także tradycyjna forma rozgrywki z komputerem, jeżeli chcielibyście na przykład pograć bez internetu.

Gra ma naprawdę niewielkie wymagania sprzętowe i wymaga zaledwie 50 MB miejsca na dysku. Moim zdaniem warto zainstalować i od czasu do czasu zrelaksować się właśnie w taki sposób.

Oprócz tradycyjnego bilarda, w grze dostępny jest teś 15 ball, Snooker i kilka innych trybów.