Escape room – czym jest pokój zagadek?

7 września 2020
ok. 3 minut czytania

Escape room znany jest także pod nazwami takimi jak chociażby:

  • pokój zagadek
  • pokój ucieczki
  • dom zagadek

Cała zabawa polega na tym, że znajdujemy się w zamkniętym pokoju, a naszym celem jest to, by się z niego wydostać (najlepiej w jak najkrótszym czasie).

Na czym dokładniej polega Escape Room?

Zazwyczaj „escape”, czyli ucieczka, odbywa się poprzez zdobycie klucza do wyjścia. Jest to jedna z form rozrywki umysłowej, ponieważ do znalezienia takiego klucza potrzebne jest zwykle rozwiązywanie rozmaitych zagadek.

Nie wymagają one z reguły konkretnej wiedzy z danej dziedziny lub wcześniejszego przygotowania. Najbardziej istotne są cechy takie jak spostrzegawczość, czy zdolność logicznego myślenia.

Escape room zazwyczaj przechodzi się w grupie, a czas na rozwiązanie wszystkich zadań wynosi zwykle od około 45 do 90 minut. Przedstawione w nim zagadki wymagają logicznego myślenia, a nierzadko także pracy zespołowej.

Fabuła pokojów zagadek

Co ciekawe, wyzwania w pokojach zagadek, bardzo często oparte są o konkretną, tematyczną fabułę. Nieraz jest ona inspirowana horrorem, a czasami występuje w formie zagadki kryminalnej, którą należy rozwiązać.

Niektóre pokoje zagadek osadzone są też w konkretnych ramach czasowych, krainach geograficznych, czy nawet realiach popularnych filmów lub gier komputerowych.

W środku escape roomów możemy znaleźć między innymi różnego rodzaju rekwizyty, mające na celu jeszcze lepiej zbudować klimat, a co za tym idzie, dostarczyć graczom jeszcze bardziej niezapomnianych wrażeń.

Ucieczka z pokoju gry – czy jest ona trudna?

Obiektywna ocena poziomu trudności gry w przypadku Escape Roomów jest bardzo trudna, a w wielu przypadkach niemal niemożliwa, choć ich właściciele bardzo często określają poziom trudności konkretnych pokojów.

Każdy z nas ma jednak inne zdolności. Coś, co dla jednego będzie wydawać się nie do zrobienia, dla innej osoby może być formalnością. Nawet opinie graczy, którzy przeszli dany pokój, są z tego powodu z reguły mocno zróżnicowane.

Nie ma się też czego obawiać, bo Escape Roomy zazwyczaj wyposażone są w kamery. W przypadku, gdy nie będziemy mogli sobie poradzić z jakąś zagadką, pracownik Escape Roomu najprawdopodobniej zaproponuje nam jakąś podpowiedź. Sama komunikacja z obsługą odbywa się zwykle przez krótkofalówkę.

Jaka jest cena zabawy w Escape Room?

Wiele osób zastanawia się nad ceną takiej przyjemności. Choć ciężko stwierdzić ile kosztuje zabawa w Escape Room, ceny z reguły zaczynają się od około stu złotych za godzinę rozgrywki.

Choć taki koszt może wydawać się spory, zawsze możemy rozłożyć go na grupę. W przypadku, gdy idziemy do Escape Roomu w pięć osób, zapłacimy już od około 20 złotych za osobę.

Dla kogo jest Escape Room? Co z bezpieczeństwem?

Escape Room, podobnie jak wiele innych form rozrywki, nie jest przeznaczony dla każdego. Takiej zabawy powinny unikać przede wszystkim osoby o słabych nerwach, ponieważ pokoje ucieczki potrafią powodować sporo strachu. Wiele z nich przypomina wręcz całkiem niezły horror, a w tym przypadku cała grupa znajduje się w środku niego.

Do Escape Roomów nie powinny wybierać się także osoby cierpiące na klaustrofobię. Pomieszczenia te często są niewielkie, ciemne, a przy tym zamknięte.

Pokoje zagadek posiadają też zwykle własne regulaminy, z którymi należy zapoznać się przed przystąpieniem do rozgrywki. W niektórych pokojach znajdują się też specjalne przyciski, po naciśnięciu których zabawa zostaje przerwana, a drzwi się otwierają. Jeżeli ktoś by się źle poczuł lub wydarzyły się inne nieoczekiwane okoliczności, można z nich skorzystać.