FPS – co to jest i jak je zwiększyć?

14 września 2020
ok. 4 minut czytania

Jeżeli zainteresowałeś się  tematem FPS, prawdopodobnie grasz w gry komputerowe.

FPS to nic innego jak skrót od słów: „Frames Per Second”, które w tłumaczeniu na język polski oznaczają „Klatki na sekundę”. To właśnie w ich liczbie, gracze bardzo często wyrażają wydajność swojego sprzętu. Liczba ta nie jest stała, bo zależy między innymi od Waszego sprzętu, ustawień w grze, czy przede wszystkim… Samej gry. Im mniej zaawansowany lub lepiej zoptymalizowany tytuł, tym FPS mogą być większe. Większe, czyli lepsze.

Ile FPS potrzeba do płynnej gry?

Wiele może zależeć tu od samej gry. W grach 2D, platformówkach, czy w grach strategicznych, w których nie uświadczymy zbyt zaawansowanego i szybkiego ruchu, prawdopodobnie nawet 20, czy 30 FPS powinno wystarczyć do płynnej i całkiem przyjemnej rozgrywki.

Jeśli chodzi jednak o nowoczesne i bardziej dynamiczne tytuły, jak chociażby CS GO, czy Fortnite, całkiem optymalną liczbą może być np. 60 FPS. Jeżeli jesteście jednak fanami e-sportu i posiadacie monitor np. 144Hz — wówczas ma on możliwość wyświetlania nawet 144 klatek (zakładając, że konkretna gra na tyle pozwoli). Wtedy warto byłoby osiągnąć ich przynajmniej tyle. Nadwyżka nie ma większego znaczenia. Grunt, żeby FPS były stabilne i nie wahały się poniżej konkretnego poziomu.

W większości gier bez e-sportowego potencjału, 60 FPS powinno w pełni cieszyć Wasze oko i oferować naprawdę przyjemne odczucia z gry. Monitory z większymi częstotliwościami odświeżania obrazu jak np. 120Hz czy 144Hz przeznaczone są przede wszystkim do gier e-sportowych, gdzie liczy się nawet najdrobniejsza część sekundy.

Monitory z taką częstotliwością odświeżania obrazu nie są oczywiście jakimś niezbędnym zakupem, nawet w grach typowo nastawionych na e-sport. Wielu profesjonalnych graczy zaczynało od „tradycyjnych” 60Hz monitorów.

Jak sprawdzić ile mam FPS?

Prawdopodobnie wiesz już choć trochę o FPS. Jak możesz jednak sprawdzić ile ich masz?

Niektóre gry posiadają w ustawieniach opcję lub komendę w konsoli służącą do ich wyświetlania. To rozwiązanie mogłoby być najprostsze, ale nie mam pojęcia, w co grasz. Możesz spróbować wyszukać w Google frazę taką jak chociażby: „how to show FPS in CS GO”, gdzie „CS GO” podmienisz na nazwę swojej gry. Być może się uda.

Jeżeli gra nie posiada jednak takiej możliwości, możesz sięgnąć po jeden z programów, który posiada opcję wyświetlania klatek w grach. Dobrym rozwiązaniem może być chociażby kultowy już Fraps, czy program FPS Monitor.

Platforma Steam w swoich ustawieniach również posiada opcję włączenia pokazywania klatek.

Włączanie licznika FPS na Steam

Jak zwiększyć FPS w grze?

Jeżeli liczba FPS nie do końca Was zadowala, możecie spróbować kilku następujących rozwiązań:

  • Zmiana ustawień w grze. Choć może zależeć to od tytułu, osobiście wolałbym stabilne 60 klatek na sekundę kosztem znacznie gorszej grafiki, niż piękną, pełną detali oprawę… Wyświetlaną niczym pokaz slajdów. Zanim zaczniecie narzekać na Wasz komputer, warto spróbować zmiany ustawień w samej grze. Niektóre tytuły oferują nawet różne, gotowe już poziomy ustawień (np. Min, Medium, Max, Ultra). Najlepiej zacząć od rzeczy takich jak cienie, antyaliasing i tego typu niewiele znaczących, a całkiem „klatkożernych” smaczków. Można zacząć stopniowo zmieniać ustawienia graficzne na niższe i zobaczyć jak wpłynie to na liczbę klatek… Jeżeli niewystarczająco, pomóc może też zmiana rozdzielczości na niższą.
  • Wyłączenie programów działających w tle. Nawet przeglądarka internetowa działająca w tak zwanym tle potrafi znacząco wpłynąć na wydajność gry. Pomimo że teoretycznie wtedy z niej nie korzystacie. Warto na czas takiej sesji powyłączać zbędne programy, bo często obciążają one dodatkowo Wasz sprzęt, a wcale nie są wtedy potrzebne (wiele z programów może włączać się automatycznie poprzez tzw. „autostart”.
  • Zaktualizuj sterowniki. Ich starsze wersje również mogą negatywnie wpływać na wydajność gier.
  • Programy służące do osiągnięcia lepszej wydajności w grach. W tego typu cuda nigdy specjalnie nie wierzyłem… Przyznać muszę jednak, że kilka ładnych lat temu korzystałem z programu Razer Cortex: Game Booster… I naprawdę całkiem nieźle mi on pomógł! Jeżeli wyżej wymienione rozwiązania nie pomogą, w mojej opinii warto spróbować.

Jeżeli żaden z wymienionych wyżej sposobów nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, zawsze można rozważyć wymianę podzespołów (w przypadku komputerów stacjonarnych).

Polecałbym napisać na jakimś tematycznym forum, przedstawić dokładną specyfikację komputera, dobrze byłoby też zamieścić tam ewentualnie informacje, o tym, jakie FPS osiągaliście w konkretnych grach. Być może osoby znające się na sprzęcie doradzą Wam, co moglibyście dodać lub wymienić.