Gdzie wyrzucać styropian — segregacja śmieci

16 września 2020
ok. 2 minut czytania

Dzięki segregacji odpadów możemy później przetwarzać je na nowe, dzięki procesowi recyklingu. To właśnie z tego względu można później wykorzystać je do tworzenia nowych produktów. Segregacja odpadów to nie tylko koszty, a przede wszystkim zmniejszanie zużycia naturalnych zasobów. Dzięki recyklingowi korzyść odnosi przede wszystkim nasze wspólne środowisko.

Sam proces segregacji może jednak być czasami problematyczny. Wiemy, gdzie powinniśmy wyrzucać plastiki, czy szkło… Ale co na przykład ze styropianem? W tym wpisie postaram się rozwiać Wasze wątpliwości.

Gdzie wyrzucać styropian?

Okazuje się, że styropian nie zawsze jest taki sam. Styropian, który znajdujemy chociażby w kartonie po urządzeniu elektronicznym, prawdopodobnie będzie znacznie inny od tego budowlanego (wykorzystywanego między innymi przy ocieplaniu domów).

Segregacja styropianu powinna być więc uwarunkowana jego typem.

  • Styropian stosowany w opakowaniach po sprzęcie (głównie elektronicznym). Nowy telewizor, laptop, a może głośniki? Nieistotne, we wszystkich z tych przypadków, prawdopodobnie zostanie Wam trochę styropianu. Osobiście nie polecam wyrzucania opakowań po nowym sprzęcie, dopóki jest on na gwarancji (czasami może ona wymagać posiadania oryginalnego opakowania), ale jak wiadomo, czasami taki styropian warto wyrzucić. Pojawia się więc pytanie, gdzie? Styropian zdecydowanie najbardziej nadaje się do pojemników na metale i tworzywa sztuczne, bo jest właśnie tym drugim. Zależy to jednak od konkretnej gminy, ponieważ nie w każdej uznaje się taką segregację. Warto pierw upewnić się, czy w Waszej wyrzucanie styropianu do tego pojemnika jest dozwolone.
  • Gdzie wyrzucać styropianowe odpady po jedzeniu (tacki, pojemniki itd.). – tego typu odpady są zwykle zabrudzone resztkami jedzenia lub osadzonymi na nich sosami itd. Tego typu odpady powinno się w większości przypadków wyrzucić do normalnych kubłów na tzw. śmieci zmieszane. Mało kto chce przetwarzać takie opakowania, z tego też powodu zazwyczaj wyrzuca się je do pojemników mieszanych. Podobnie jak w przypadku normalnego styropianu, wiele może zależeć tutaj również np. od gminy, dlatego warto zorientować się na własną rękę, jak sprawa wygląda w przypadku Waszej konkretnej lokalizacji.
  • Docieplałeś dom? Zostało Ci sporo styropianu? Niestety, w odróżnieniu od styropianu po opakowaniach, taki zwykle nie kwalifikuje się do wyrzucania w normalnych pojemnikach. Dobrym rozwiązaniem może być więc skorzystanie z usług firmy zajmującej się wywozem takich odpadów. Mogą one wywieźć je później w kontenerze lub tzw. big bagu.

Styropianu można też pozbyć się poprzez kontakt z zakładami zajmującymi się jego produkcją. W niektórych przypadkach mogą być oni zainteresowani wzięciem od Ciebie Twoich styropianowych odpadów.

 

Choć styropian może wydawać się mało użytecznym surowcem, w rzeczywistości używany jest do produkcji wielu ciekawych rzeczy. Robi się z niego między innymi jednorazowe naczynia (kubki, tacki, talerze), czy wypełnienia do opakowań.