Darmowe gry MMORPG po polsku — TOP 5 gier, w które warto zagrać.

1 października 2020
ok. 4 minut czytania

Uwielbiasz ogromną liczbę graczy i rywalizację? Jeśli tak, gatunek MMORPG może być czymś dla Ciebie… O ile w miarę sprawnie posługujesz się językiem angielskim lub chińskim.

Gry z gatunku MMORPG mają do siebie to, że często są dość skomplikowane. To niewątpliwie jedna z ich największych zalet, bo dzięki temu taka gra potrafi nie znudzić się przez lata. Nie zmienia to jednak faktu, że do kombinowania z umiejętnościami, statystykami przedmiotów, czy do zwykłego robienia questów (zadań w grze) wypadałoby w miarę dobrze znać język, w którym gramy.

Jeżeli posługujecie się sprawnie wyłącznie polskim językiem, albo po prostu wygodniej jest Wam grać w gry po polsku i w takie, w które gra całkiem sporo naszych rodaków, przyjrzyjcie się temu zestawieniu. Przedstawię w nim 5 gier MMORPG dostępnych w języku polskim, w które moim zdaniem warto zagrać. Kolejność nie ma znaczenia.

Drakensang Online

Jeżeli ktoś spytałby mnie o MMORPG na początek swojej przygody, prawdopodobnie poleciłbym mu Drakensanga. Ta gra to tak zwany hack’n’slash, w którym jednym z najważniejszych zadań jest siekanie potworów i rozwój naszej postaci… Jak w zasadzie w większości gier tego typu.

Dzięki temu, że gra dostępna jest w języku polskim, a do dyspozycji mamy zarówno wersje pobieraną na komputer, jak i przeglądarkową, gra ma niezwykle niski próg wejścia i można w nią zagrać bez pobierania kilkudziesięciu gigabajtów.

Neverwinter

Bardzo grywalny MMORPG dostępny w języku polskim. Wielu graczy chwali go za rozbudowaną i ciekawą fabułę (co jest prawdę powiedziawszy rzadkością w gatunku MMORPG w dzisiejszych czasach), ale także za ciekawy i dynamiczny system walk. Jak na grę wydaną w 2013 roku, moim zdaniem Neverwinter wygląda niezwykle świeżo. Grafika robi niemałe wrażenie, choć być może właśnie za sprawą regularnych aktualizacji, których gra nadal dostaje całkiem sporo.

NosTale

Gra o nietypowym klimacie. Z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, choć będą też tacy, którym to właśnie ona spodoba się najbardziej. Ta niecodzienna i niezwykle kolorowa gra oferuje nie tylko polskie tłumaczenie, ale i serwery dedykowane polskim graczom.

Gra może nie zachwyca dziś piękną grafiką, czy świetnymi animacjami, ale z pewnością nadal jest całkiem grywalna i jeżeli tylko ktoś lubi taki klimat, moim zdaniem warto spróbować.

Margonem

Tytuł, który towarzyszy mi od lat szkolnych. Wprawdzie dziś jedynie raz na jakiś czas do niego zaglądam, ale nadal darzę go ogromnym sentymentem. To gra, o której dość rzadko pisze się w kontekście polecanych MMORPG, a trzeba zaznaczyć przede wszystkim, że Margonem jest polską produkcją, w którą każdego dnia gra wiele tysięcy Polaków.

Gra sama w sobie jest bardzo grywalna i dostępna w przeglądarce. Pomimo niezbyt skomplikowanej grafiki i braku dynamicznego systemu walk (wszystko odbywa się turowo, bez zaawansowanych animacji), w Margonem ciężko o nudę, a niemal każdy znajdzie tam coś dla siebie. Można expić lub robić questy, chcąc zdobyć jak najwyższy poziom, można zatrzymać lvl na konkretnym przedziale i rywalizować z równymi sobie przeciwnikami na krwawych łaźniach, czy na otchłani, a także przemirzać krainę w poszukiwaniu herosów. To oczywiście tylko niektóre z możliwości.

Gram w Margonem od ponad 10 lat i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że pomimo obecnych mikropłatności (jak w niemal każdym innym darmowym tytule), grze daleko jest do Pay2Win. Oczywiście, kamienie teleportacyjne, czy większe torby bardzo przyśpieszają grę i dają ogromną wygodę, ale nie są niezbędne. Znam kilku graczy, którzy zaszli w tej grze bardzo daleko, nie wydając praktycznie ani złotówki. Margonem posiada również zagraniczną wersję, która nie cieszy się jednak aż tak dużą popularnością jak ta polska.

Albion Online

Stosunkowo nowa gra, posiadająca olbrzymi i klimatyczny otwarty świat. W grze możecie spotkać się z solidnym systemem walk PvP, czy nawet zbiorowych wojen. Na tle wielu innych gier z tego gatunku, jednym z ciekawszych aspektów jest także rozbudowana i bardzo zależna od graczy ekonomia. W grze bardzo liczy się gra zespołowa, warto grać w nią w większym gronie.

Warto też wspomnieć, że jak na tak świeżą produkcję, Albion Online ma całkiem niskie wymagania.