Ile zarabia programista w 2020 roku?

5 września 2020
ok. 4 minut czytania

Wokół zawodu programisty i jego zarobków, powstało już mnóstwo teorii, a nawet mitów. Słynne „15k”, choć i w Polsce może być jak najbardziej realne, nie musi wcale odnosić się do każdej osoby pracującej w tej branży.

Według raportu No Fluff Jobs, w pierwszej połowie 2020 roku średnie zarobki specjalistów IT na umowie o pracę wynosiły od około 8900 do 13200 zł brutto, czyli jakieś ~6300 – ~9400 zł miesięcznie na tzw. rękę. W poprzednim roku wartości te były o kilkaset złotych niższe.

Przyglądając się jednak średnim zarobkom, należy mieć na uwadze fakt, że składają się na nie nie tylko zarobki początkujących, czy średnich programistów, a pod uwagę wzięci zostali także tzw. seniorzy, czyli najwięksi branżowi wymiatacze, w przypadku których widełki na umowie o pracę mogą wynosić nawet od około 13000-18000 zł brutto.

Ile może zarobić początkujący programista, czyli tak zwany Junior?

Od czegoś trzeba zacząć. Bardziej początkujący (co oczywiście nie oznacza, że słabi) programiści, w przypadku umów o pracę mogą liczyć na zarobki od około 4000-6300 zł brutto. Jak najbardziej, dla wielu osób mogą być to satysfakcjonujące kwoty, choć jak widać, znacząco odbiegają one od samej, przedstawionej na początku wpisu średniej.

Od czego zależy, ile zarabia programista?

Średnia średnią, a dane danymi. Nie da się jednoznacznie określić, ile tak naprawdę zarabia programista, bo zarobki w branży nie są jednolite. 

Wysokość zarobków programistów, może zależeć między innymi od następujących czynników:

  • Umiejętności. Rzecz chyba najbardziej oczywista. Im więcej potrafisz, im większą wartość wniesiesz do firmy, tym prawdopodobnie więcej będzie w stanie płacić Ci Twój pracodawca. Oprócz umiejętności czysto technicznych i tych nie do końca typowych dla danego stanowiska (jak np. dobra orientacja w SEO, umiejętność administracji serwerami itp.), liczyć mogą się także mniej techniczne umiejętności, takie jak, chociażby umiejętność zarządzania zespołem czy przekazywania wiedzy innym ludziom. W przypadku tzw. Seniorów jest to zazwyczaj rzecz niezbędna, bowiem to oni w dużej mierze odpowiedzialni są za szkolenie i nadzór pozostałych pracowników.
  • Specjalizacja. Nie ma reguły, ale średnia wynagrodzeń w danych technologiach potrafi różnić się nawet o kilka tysięcy. Według omawianego w tym wpisie raportu No Fluff Jobs, programiści np. Scali, mogą liczyć na średnie wynagrodzenie o około 3000 większe niż programiści języka PHP.
  • Lokalizacja. Choć branża IT z reguły jest dość przyjazna pracy zdalnej, konkretna oferta może jednak dotyczyć wyłącznie tej stacjonarnej. Praca zdalna to swoją drogą niestety nie same plusy i wielu zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników, może preferować nadal tradycyjną formę pracy w realnym, fizycznie istniejącym biurze. Średnia zarobków w zależności od lokalizacji, podobnie jak w przypadku języka programowania, może wahać się nawet o kilka tysięcy.  Na jedne z najwyższych średnich zarobków w Polsce, można liczyć między innymi w Warszawie i w Krakowie.

Jaki język programowania opłaca się najbardziej?

Jeżeli chcesz dopiero rozpocząć naukę programowania, całkiem prawdopodobne jest, że zastanawiasz się nad wyborem konkretnego języka.

Nie chciałbym Cię zniechęcić, ale jako osoba, która przez ostatnich około 10 lat miała styczność z programowaniem, chciałbym szczerze odradzić Ci patrzenie w tym przypadku tylko i wyłącznie na zarobki.

Nauka programowania to długi, a często wręcz wieczny, nieskończony proces. To branża, w której praktycznie ciągle uczysz się czegoś nowego. Bez pasji, gdy Twoją motywacją będą wyłącznie pieniądze, może być naprawdę ciężko. Z tego też względu sugerowałbym jednak wybór języka, który po prostu Ci podpasuje, a jego możliwości pozwolą Ci robić to, co będzie sprawiać Ci przyjemność i satysfakcje. Uważam, że w obojętnie jakim języku, będąc dobrym specjalistą, prawdopodobnie zarobisz więcej niż w dowolnym innym, w którym będziesz po prostu przeciętny, bo po prostu nie będzie Ci on do końca pasował, przez co być może zabraknie Ci chęci do dalszego rozwoju i staniesz w miejscu lub nie dasz rady wydajnie pracować.

Jeśli chodzi o jedne z najbardziej popularnych języków programowaniach, w których można liczyć na spore zarobki, są to między innymi: Scala, Kotlin, Rust, Ruby, C++, Swift, Java, Python, czy JavaScript. Bardziej szczegółowy raport znajdziesz, chociażby na stronie stackoverflow, którą z niemal całą pewnościąjuż znasz, jeżeli jesteś programistą… A jeżeli zostaniesz nim dopiero kiedyś, pewnie jeszcze zdążysz się z nią dobrze zaznajomić.

 

Pełny raport zarobków programistów w pierwszej połowie 2020 roku, dostępny jest na stronie No Fluff Jobs.