Jak edytować plik PDF? 3 proste sposoby.

13 września 2020
ok. 3 minut czytania

Edytowanie PDF to temat towarzyszący internetowi chyba niemal od jego początków. Wielu z nas czasami musi dokonać w tych plikach lekkich zmian, ale… Nie da się. Czy aby na pewno?

Czym właściwie jest PDF?

PDF to format plików opublikowany przez Adobe. Służy on do wyświetlania dokumentów, bez względu na system operacyjny, czy urządzenie.

Choć w większości programów do przeglądania PDF nie ma możliwości edycji takich plików, w dzisiejszych czasach można na szczęście znaleźć całkiem sporo darmowych i dobrych oprogramowań, umożliwiających bezproblemową edycję plików z rozszerzeniem .pdf.

W tym wpisie przedstawimy Wam kilka z nich:

Z PDF do Word – czy tak się w ogóle da?

Być może nie każdy wie, ale niezwykle popularny program Microsoft Word również pozwala na edycję plików PDF. Wystarczy po prostu otworzyć w  nim plik w formacie PDF i zgodzić się na konwersję do edytowalnego formatu Worda, a zostanie on skonwertowany do doc lub docx i otwarty w tym programie. W wielu przypadkach powinno to zadziałać, choć może to zależeć między innymi od posiadanej przez Was wersji programu. Czasami otwierając plik PDF w Word, jego formatowanie może ulec zmianie. Po takiej konwersji warto sprawdzić, czy przypadkiem dokument się nie „rozjechał” i czy nic z niego nie ubyło.

Program od Adobe umożliwiający edycje PDF

W programie Adobe Acrobat DC znajduje się narzędzie do edycji tekstów i obrazów, dedykowane właśnie edycji PDF-ów. Jeżeli takiej opcji nie widzicie lub jeżeli ona nie działa, prawdopodobnie korzystacie z programu o podobnej nazwie, jak np: Adobe Reader DC, który ma za zadanie jednak służyć głównie do odczytu dokumentów w formacie PDF, a nie ich edycji.

Program do edycji PDF

W internecie dostępnych jest sporo płatnych, jak i bezpłatnych programów, które również umożliwiają edycje dokumentów w formatach PDF.

To narzędzia dedykowane temu celowi i posiadają często wiele wygodnych opcji, jak np. za

Jednym z ciekawych programów do edycji PDF jest Icecream PDF Editor, który poza możliwością odczytu i edycji plików, oferuje również tak ciekawe rzeczy, jak chociażby zmiana kolejności stron w pliku. Program ten pozwala też na zabezpieczenie dokumentu hasłem, co w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatne.

Edytor PDF online

Jeżeli nie edytujecie PDF-ów na co dzień, być może nie chcecie ściągać do tego celu kolejnego, dedykowanego oprogramowania. Tutaj z pomocą mogą przyjść edytory PDF w przeglądarce.

Według mnie warto wyróżnić np:

Oba są niezwykle proste w obsłudze i oferują naprawdę spore możliwości. Oczywiście nie narzucam tu wyłącznie tych dwóch stron, bo więcej edytorów PDF w przeglądarce możecie znaleźć chociażby wpisując w wyszukiwarkę frazę „free online PDF editor”.  Z tych dwóch miałem jednak przyjemność korzystać i sprawdziły się naprawdę dobrze, więc mogę je szczerze polecić.