Posiadasz OBS, ale nie wiesz jak nim nagrywać? A może po prostu szukasz optymalnych ustawień, pozwalających na uzyskanie jak najlepszej jakości? W obu przypadkach jesteś w dobrym miejscu.
W tym wpisie podzielę się ustawieniami do nagrywania, z których korzystam od dawna. Nagrywane przeze mnie w OBS filmy wychodzą w 1080p i 60 klatkach, a widownia często chwali je za dobrą jakość.
Zanim przejdziemy jednak do samej jakości obrazu, zatrzymajmy się na chwilę, by opisać sam proces włączenia nagrywania.
Przede wszystkim, zanim zaczniemy nagrywać, warto skupić się na tym, co chcemy nagrywać.
OBS domyślnie nie przechwytuje żadnego obrazu. Sami powinniśmy zdefiniować, co dokładniej chcemy zacząć nagrywać. Możemy zrobić to poprzez naciśnięcie ikony plusa w zakładce „Sources/Źródła„.
Teraz możemy wybrać przechwytywanie gry, ekranu, lub okna. W przypadku nagrywania gier polecam przechwytywanie gry, a w przypadku np. przeglądarki internetowej, przechwytywanie okna.
W przypadku przeglądarek dość popularny jest problem z akceleracją sprzętową, która gdy jest włączona, potrafi kolidować z OBS. Jeżeli z jakiejś innej przyczyny takie przechwytywanie nie chce działać, możemy również skorzystać z przechwytywania obrazu ekranu. Z moich obserwacji wynika jednak, że to dość mało wydajne i w przypadku bardziej wymagających gier, zdecydowanie bym je odradzał.
Jeżeli dodaliśmy już scenę, możemy teraz ją skalibrować (o ile jest taka potrzeba). Za pomocą czerwonych obramowań, możemy dopasować ją do rozmiaru ekranu nagrywania. Jeżeli obszar nagrywania jest mały, czasami warto go rozciągnąć, by na nagraniu nie było czarnych pasków. Przydać mogą się tu również klawisze SHIFT (do rozciągania bez zachowywania skali) i ALT (do przycinania obszaru).
Jak włączyć nagrywanie?
To dość prosta sprawa, bo możliwość rozpoczęcia nagrywania znajdziemy w zakładce widocznej w prawym dolnym rogu programu. Wystarczy jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk.
Chcąc zakończyć nagrywanie, wystarczy nacisnąć na dokładnie ten sam przycisk, wówczas powinna znaleźć się tam opcja pozwalająca na zakończenie.
Alternatywną opcją na rozpoczynanie i zakańczanie nagrywania może być przypisanie skrótów klawiszowych do tych czynności. To o tyle wygodniejsze, że łatwiej takie nagranie rozpocząć lub zakończyć bez dodatkowego otwierania programu, czy ruszania myszką. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie.
Chcąc ustawić takie skróty klawiszowe, wystarczy wejść w:
Plik -> Ustawienia -> Skróty Klawiszowe
I tam według własnych preferencji przypisać je pod dogodnymi dla Was klawiszami.
Tutaj wszystko zależy od mocy Waszego sprzętu, poziomu złożoności danego programu lub gry i… Preferencji.
Nie ma jednoznacznego przepisu na dobre ustawienia, moim zdaniem powinno się po prostu samodzielnie to testować, zwracając uwagę na: jakość, wydajność (czy nagranie nie gubi klatek) i wagę pliku (jeżeli będzie zbyt duża, warto byłoby ten plik później dodatkowo zrenderować).
Chcąc dostosować ustawienia, wystarczy wejść w Plik -> Ustawienia.
Osobiście z tych standardowych zmieniłem tylko:
Wyjście
Bitrate to chyba najważniejsza rzecz w kontekście jakości. Pokrótce: im więcej, tym lepiej. W rzeczywistości jednak nie do końca.
Im większy bitrate, tym rzeczywiście jakość może być lepsza. Nie zmienia to jednak faktu, że zwiększa to również wagę pliku i obniża wydajność, po prostu testujcie.
Ogólnie rzecz biorąc, wg. moich obserwacji, minimalny bitrate do przyzwoitej jakości to około: 3000, do znośnej: 1000, a do naprawdę dobrej 5000-15000. Oczywiście można więcej, ale nagrywając filmy na YouTube od dawna używam około ~10000 w połączeniu z 60 FPS. Waga pliku nie jest później ogromna, a na jakość jeszcze nikt nie narzekał.
Obraz
Tutaj warto ustawić przede wszystkim klatki (FPS). Jeżeli macie mocny sprzęt, a nagrywacie dynamiczną grę, warto rozważyć 60 klatek. W innych przypadkach powinno wystarczyć Wam poczciwe 30. Pamiętajcie, że im więcej klatek, tym ciężej „uciągnąć’ lepszą jakość. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, moim zdaniem lepiej nie ustawiać na siłę 60.
Jeżeli Wasz komputer radzi sobie dość średnio, możecie też przeskalować tam obraz np. z 1920×1080 do 1280×720. W moim przypadku, po obniżeniu tej rozdzielczości, odnotowałem całkiem niezły skok wydajności gry.