Obraz do góry nogami? Sprawdź, jak obrócić ekran!

15 września 2020
ok. 2 minut czytania

Gdy pierwszy raz przez przypadek obróciłem obraz na ekranie o 90 stopni, pomyślałem, że naprawdę poważnie zepsułem komputer. Niepotrzebnie jednak zacząłem się tym bardzo przejmować i pakować go do serwisu, bo rozwiązanie okazało się wręcz banalnie proste.

Do dziś średnio raz w roku zadzwoni do mnie przerażony znajomy, mówiąc „Michał, obróciłem ekran! Co mam zrobić?”. Nic trudnego, w tym wpisie pokażę Ci, jak przywrócić go do prawidłowej pozycji na systemach Windows, a także macOS.

Jak obrócić ekran w Windows?

Zastanawiasz się jak obrócić ekran w laptopie lub w komputerze z systemem Windows?

Jeżeli Twój obraz wyświetla się do góry nogami lub ułożony jest bokiem, sprawdź poniższe skróty klawiszowe:

  • CTRL + ALT + STRZAŁKA W GÓRĘ – obrót ekranu do prawidłowej pozycji
  • CTRL + ALT + STRZAŁKA W LEWO – obrót ekranu o 90 stopni w lewo
  • CTRL + ALT + STRZAŁKA W PRAWO – obrót ekranu o 90 stopni w prawo
  • CTRL + ALT + STRZAŁKA W DÓŁ – obrót ekranu o 180 stopni, czyli właśnie do góry nogami.

Co jeżeli z jakiejś przyczyny te skróty nie działają lub jeśli nie masz dostępu do klawiatury?

Wyszukaj w systemie: „Ustawienia Ekranu” lub wejdź do tego okna przez naciśnięcie na pulpicie prawego przycisku myszy i wybranie właśnie tej opcji.

Jednym z pierwszych pól do wyboru będzie „Orientacja”. To właśnie tam możesz ją zmienić, wybierając jedną z nich i klikając „zastosuj”.

Jak obrócić ekran na Macu?

Spokojnie, nie tylko w przypadku Windowsa taka „naprawa” lub po prostu obrócenie – bo na dobrą sprawę ktoś może chcieć przecież obrócić ekran z własnej woli  – będzie banalnie prosta.

W przypadku Maca sprawa nie wydaje się wcale bardziej skomplikowana.

Wystarczy nacisnąć na ikonę nadgryzionego jabłka (logo Apple), wybrać z menu „Preferencje Systemowe” -> „Monitory” -> „Monitor”. Później można nacisnąć przycisk „Obróć” i dostosować obrót ekranu do swoich preferencji.

Zarówno w przypadku Windowsa, jak i Maca, należy pamiętać o tym, że nie każdy komputer, a właściwie wersja systemu operacyjnego pozwoli na takie obrócenie. Jeżeli nie znaleźliście tych opcji, być może Wasz system operacyjny nie posiada wbudowanej możliwości obracania ekranu. Wtedy możecie ewentualnie poszukać zewnętrznych programów, które umożliwią Wam takie działanie, choć w przypadku, gdy chcecie np. obrócić samo zdjęcie, może być prościej zrobić to na przykład w jakimś darmowym edytorze grafiki online.