Jak odinstalować program w Windows 10

15 września 2020
ok. 2 minut czytania

Mało miejsca na dysku? A może po prostu nie potrzebujesz już danego programu, bo z niego nie korzystasz? W tym wpisie pokażę kilka prostych sposobów na to jak odinstalować program w Windows 10.

Program do odinstalowywania programów

Wiele osób ochoczo szuka programu do usuwania programów, jednak może się okazać, że one podobnie jak kosz, pomimo usunięcia np. ikony, nie odinstalują całej zawartości konkretnego programu, przez co nie dadzą pożądanego efektu.

Mimo wszystko, istnieje całkiem sporo programów, umożliwiających naprawdę proste odinstalowanie innych aplikacji na komputerze.

Osobiście przez bardzo długi czas używałem programu o nazwie CCleaner, który oprócz samego czyszczenia rejestru, czy danych przeglądarek, posiada również możliwość odinstalowywania programów.

Wystarczy wejść w zakładkę z narzędziami. Tam wyświetli się lista zainstalowanych na komputerze programów. Świetną opcją jest też to, że lista umożliwia sortowanie według wagi pliku, choć trzeba mieć na uwadze fakt, że nie każdą wagę ona odczytuje (przynajmniej u mnie).

Po naciśnięciu na program z listy, który chcecie odinstalować, wystarczy nacisnąć „Odinstaluj”… I to z grubsza na tyle. Uruchomi się menu służące do odinstalowywania, które w zależności od konkretnego programu umożliwi jego odinstalowanie lub np. poprosi o dodatkowy restart komputera.

Sam dzięki pisaniu tego tekstu, zauważyłem, że na moim niemal pustym już dysku posiadam grę ważącą prawie 10GB, a której… Nawet nigdy nie uruchomiłem i nie zanosiło się na to, by ten fakt miał się szybko zmienić. Dzięki CCleaner!

Co ciekawe, ten program dostępny jest zarówno na Windows, jak i na Mac. Obie wersje posiadają darmowy pakiet, który w przypadku Windows umożliwił mi banalne odinstalowanie już niejednego, zbędnego programu.

Jak odinstalować program w Windows 10?

Czy jednak, żeby odinstalować jakiś program, na pewno musimy pobierać inny program?

Być może mija się to trochę z celem, szczególnie jeśli mamy do odinstalowania np. tylko jeden program. W przypadku Windows 10 nie ma konieczności instalowania niczego nowego.

Odinstalowywanie programów w Windows 10

Wystarczy, że naciśniemy na „Start” i wybierzemy opcję „Ustawienia”. Z niej przejdziemy do „Aplikacje” -> „Aplikacje i funkcje”. Teraz powinna wyświetlić się nam lista zainstalowanych programów. Tutaj również powinniście znaleźć możliwość posortowania plików po ich wadze, czy na przykład dacie instalacji. Poprzez naciśnięcie na konkretny program z listy i wybranie opcji „Odinstaluj”, również będziecie mogli pozbyć się go z dysku Waszego komputera. Jak widać, ten sposób jest chyba równie prosty, a wcale nie trzeba doinstalowywać do niego dodatkowego programu.