Jak sprawdzić gdzie jest samolot? Obserwuj ruch lotniczy online.

16 września 2020
ok. 3 minut czytania

Czekasz na samolot i chcesz upewnić się, czy dotrze on na lotnisko na czas lub sprawdzić jakim modelem samolotu najprawdopodobniej będziesz lecieć? Masz odebrać kogoś z lotniska lub po prostu chcesz śledzić jego lot? A może po prostu jesteś pasjonatem lotnictwa i chcesz dowiedzieć się co lata w danej chwili nad Twoją głową lub nawet na całym świecie?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, prawdopodobnie chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób można obserwować ruch lotniczy. Istnieje na to co najmniej kilka sposobów, ponieważ niektóre linie lotnicze, czy nawet lotniska również posiadają czasami na swoich stronach internetowych różnego rodzaju zakładki ze statusami lotów, czy nawet z radarem. W tym wpisie zajmiemy się jednak ogólnymi sposobami, pozwalającymi na sprawdzenie, gdzie jest samolot bez względu na linię lotniczą, czy cel podróży.

Jak sprawdzić, gdzie jest samolot?

W internecie dostępnych jest sporo serwisów i aplikacji mobilnych oferujących darmowe lub płatne śledzenie ruchu lotniczego w czasie rzeczywistym. Większość samolotów posiada specjalne nadajniki wysyłające dane, dzięki którym rzeczy takie jak aktualna pozycja, prędkość, czy nawet wysokość statków powietrznych może być odbierana przez między innymi takie strony.

Jedną z nich jest flightradar24. Na tej stronie znajdziemy interaktywną mapę świata, na której to występują dynamicznie poruszające się żółte ikony samolotów. Jak chyba nietrudno się domyślić, te ikony to właśnie realne samoloty, które poruszają się po mapie zgodnie z ich rzeczywistym położeniem.

Flightradar24

Zrzut ekranu z flightradar24.com

Oczywiście w przypadku takich radarów trudno o gwarancje pokazywania przez nie wszystkich maszyn na niebie. Niemniej jednak jest ich tam naprawdę mnóstwo, o ile nie prawie wszystkie. Przyznam szczerze, że nawet gdy nad moją głową przelatywała niewielka awionetka, praktycznie zawsze udawało mi się ją od razu znaleźć na takim radarze, a w przypadku samolotów pasażerskich jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się nie znaleźć konkretnego z nich. Możecie powiedzieć, że to dziwne hobby, ale wielu pasjonatów lotnictwa uwielbia monitorować taki ruch, tym bardziej że opcje premium mogą pozwalać np. na wyświetlanie trasy konkretnego samolotu w 3D.

Co więcej, oprócz pokazywania bieżącej pozycji, taki radar często pozwala również na odczytywanie całego przebiegu trasy. W wielu przypadkach możemy prześledzić ją od samego początku, sprawdzając na przykład, jaką dokładnie trasą leciał dany samolot. Ponadto, flightradar często serwuje różne inne przydatne informacje o locie, takie jak chociażby detale związane z samym typem maszyny, czasem wylotu, czy na przykład przybliżoną, aktualnie osiąganą prędkością.

Jak znaleźć samolot na flightradar?

Być może chcesz namierzyć konkretny samolot. Szukanie go na mapie spośród tysięcy widocznych na niej statków powietrznych, może być niemal tak trudne jak szukanie igły w stogu siana, poważnie.

Czy można prościej? Pewnie.

Wystarczy, że znasz numer lotu, który akurat chcesz sprawdzić, bo na przykład podróżują nim właśnie Twoi bliscy. Jeżeli lot widnieje na flightradar, wystarczy znaleźć w prawym górnym rogu ekranu (w przypadku wersji przeglądarkowej) pole z wyszukiwarką. Po wpisaniu w nim numeru lotu powinien się on wyświetlić, dzięki czemu będziecie mogli uzyskać o nim więcej informacji i rozpocząć śledzenie przebiegu trasy.