Być może z jakiegoś powodu chcesz dowiedzieć się, jaki masz model laptopa. Nieważne, czy chcesz go oddać do naprawy, sprzedać, zrecenzować… Czy po prostu kieruję Tobą ciekawość.
Przedstawiamy kilka prostych sposobów na to, jak możesz sprawdzić model Twojego sprzętu w systemie Windows i nie tylko.
To prawdopodobnie najprostszy z przedstawionych tu sposobów, co oczywiście nie znaczy, że inne będą trudne!
Najprostsze rozwiązania mają to do siebie, że często okazują się najbardziej skutecznymi.
Możesz spróbować obrócić Twojego laptopa. Bardzo często na odwrocie, gdzieś w okolicy baterii producenci zamieszczają informacje między innymi o modelu. Czasami w postaci wyrytych liter, a czasami jako zwykłą naklejkę, przyklejoną do obudowy. Taka naklejka może znajdować się czasami np. pod klawiaturą.
Jeżeli powyższy sposób nie zadziałał, możesz spróbować znaleźć dowód zakupu. Być może przechowujesz w domu różnego rodzaju paragony, czy faktury… A być może nie.
Jeżeli jednak zakup realizowany był przez internet, całkiem prawdopodobne jest, że gdzieś w skrzynce mailowej masz informacje o zakupionym produkcie ze sklepu internetowego lub serwisu aukcyjnego. Tam również powinny znaleźć się informacje o konkretnym modelu (w opisie produktu, w sekcji dotyczącej specyfikacji, lub czasami także w nagłówku).
Zostajemy jeszcze na moment przy „fizycznych”, najprostszych sposobach sprawdzenia modelu.
Nie wiem jak Wy, ale ja (przynajmniej do zakończenia gwarancji) zawsze przechowuję pudełka po zakupionym sprzęcie.
Na nich bardzo często znajdują się różne informacje i nazwa produktu, w tym także konkretnie wypisany model. Jeżeli jednak tak nie jest, być może w środku pudełka lub gdziekolwiek innej masz jeszcze instrukcję. Na jej okładce lub jednej z pierwszych stron również może znaleźć się informacja o modelu.
Żaden z „tradycyjnych” sposobów nie zadziałał?
Nic straconego.
W systemach operacyjnych zwykle również można sprawdzić, jaki posiada się model sprzętu. Pokażemy teraz rozwiązanie dla popularnych systemów z rodziny Windows:
Naciśnij przycisk Startu (fizyczny na klawiaturze lub ikonkę na ekranie, zazwyczaj znajduję się ona na pasku zadań, domyślnie w lewym, dolnym rogu).
Po naciśnięciu wpisz w pole wyszukiwania: dxdiag i naciśnij Enter. Po chwili powinno wyskoczyć okienko, w którym to prawdopodobnie znajdziesz między innymi informacje o systemie operacyjnym i jego języku, procesorze, pamięci RAM, ale i o nazwie laptopa.
Tutaj będzie to chyba jeszcze prostsze.
W lewym górnym rogu ekranu znajduje się zwykle ikona nadgryzionego jabłka (logo Apple). Po naciśnięciu go należy wybrać opcję „Ten Mac”.
Powinno się nam ukazać teraz okienko, w którym znajdzie się między innymi model naszego sprzętu.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie masz dostępu do systemu operacyjnego lub nie możesz w nim znaleźć informacji o modelu Twojego laptopa, możesz również spróbować skorzystać z BIOS.
Mniej zaawansowani użytkownicy mogą się go jednak odrobinę przestraszyć. BIOS włącza się podczas uruchamiania laptopa, poprzez wciśnięcie jakiejś kombinacji klawiszowej lub klawisza (informacje o tym powinny być zawarte w instrukcji, często jest to np. przycisk F2).
W BIOS również może znaleźć się informacja o modelu laptopa.
Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi udało Wam się znaleźć model Waszego laptopa. Jeżeli informacje zawarte w okienkach lub na pudełkach wydają się Wam niepełne, lub niezbyt jasne, możecie wpisać je w wyszukiwarkę i znaleźć alternatywne nazwy produktów, które czasami również występują.