Brak możliwości wprowadzania polskich znaków może być przyczyną pewnych trudności. Przede wszystkim, identyczne słowo zapisane bez ogonka (np. laska i łaska) może mieć inne znaczenie. Niektórzy ludzie, odbierają też wiadomości pisane bez polskich znaków jako pisane na szybko, bez poszanowania do adresata.
Na samym wstępie, zanim wyrzucicie swoją klawiaturę — mam dobrą wiadomość. Normalna, tradycyjna klawiatura QWERTY (taka sama, na jakiej właśnie piszę do Was te słowa), nie posiada fizycznie klikalnych znaków z polskimi ogonkami. Nie znajdziecie na niej przycisków takich jak chociażby: „ą”, „ę”, czy „ś”.
W systemach Windows, te znaki tworzy się zazwyczaj za pomocą naciskania ich normalnych, bezogonkowych odpowiedników z przytrzymanym klawiszem „ALT” (zwykle tego po prawej stronie). W przypadku, gdy chcecie stworzyć literę „ź” należy z ALT’em zestawić „x”, ponieważ „z” zarezerwowane jest już do tworzenia litery „ż”.
Może zdarzyć się jednak, że takie kombinacje klawiszowe u Was nie działają, bo macie np. zainstalowany system w innym języku. Co wtedy?
W nowszych wersjach systemu Windows można skorzystać ze skrótu klawiszowego „Windows + Spacja”, aby przełączyć tryb klawiatury.
Jeżeli ten skrót nie działa, możecie też wejść w prawym dolnym rogu paska zadań w ustawienia klawiatury (prawdopodobnie będzie to u Was napis „POL” lub „ENG”) i tam wybrać konkretne ustawienie.
Jeżeli nie znaleźliście tam języka polskiego, wystarczy nacisnąć na przycisk umożliwiający ustawienie preferencji językowych, tam za pomocą ikonki plusa, będziecie mogli dodać nowy język.
Zalecamy tryb „Polski (Programisty)”.