Jak zlokalizować zgubiony telefon?

4 września 2020
ok. 5 minut czytania

Telefon to w dzisiejszych czasach niezbędne dla wielu osób urządzenie. Samo wyjście z domu bez tego urządzenia w kieszeni, powoduje u nich uczucie pustki…

Nic dziwnego. Telefon oferuje mnóstwo możliwości, a jego zgubienie prócz przykrych konsekwencji finansowych, potencjalnie może nam dostarczyć także wielu innych kłopotów.

Dziś pokażemy Wam kilka prostych sposobów na to, jak w prosty sposób za darmo namierzyć zgubiony telefon.

Jak najprościej namierzyć telefon?

Ile to już razy wstrzymałem na chwilę oddech, będąc pewnym, że zgubiłem swoje ukochane urządzenie…

Chwilowo pusta kieszeń rodziła w mojej głowie najczarniejsze scenariusze. Nie było to jednak zbyt mądre, bo w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zachować zimną krew i przejść od razu do działania, w końcu — czas może się liczyć.

Od dawna, gdy tylko gubię telefon, proszę kogoś znajomego, żeby do mnie zadzwonił. W takim przypadku możemy liczyć między innymi na dwa potencjalnie szczęśliwe zakończenia:

  • Może okazać się, że zostawiliście telefon w jakimś miejscu. Na przykład położyliście na jakiejś półce lub na łóżku. W moim przypadku średnio co tydzień okazuje się w domu, że zostawiłem telefon pod poduszką lub w łazience.
  • Jeżeli telefon rzeczywiście się zgubił, być może odbierze go jakiś uczciwy znalazca. Wszystko zależy tu od miejsca i okoliczności, ale dosłownie parę tygodni temu sam miałem sytuację, w której w domu zadzwonił obcy telefon — okazało się, że znajoma, która nas odwiedzała, przypadkiem zostawiła go na stole.  Uradowała się, że odebrałem i chwilę później wróciła po swoją zgubę.

Oprócz dzwonienia całkiem niezłym sposobem jest odtworzenie sobie w pamięci przebiegu całego dnia, można też zadać sobie pytanie, kiedy i gdzie ostatnio widziało się swój telefon i od tamtego miejsca rozpocząć poszukiwania. Sam robiłem tak wiele razy i do dziś robię tak z innymi, niekoniecznie elektronicznymi zgubami… Choć pamięć mam dość kiepską, z reguły to działa!

Czasami jednak sprawa może okazać się nieco bardziej skomplikowana, telefon przecież może Wam np. gdzieś wypaść, ale spokojnie — to jeszcze nie koniec.

Jak zlokalizować telefon z systemem Android?

Jeżeli powyższe sposoby nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, możemy sięgnąć do nieco bardziej zaawansowanych technik.

W dzisiejszych czasach nowoczesne smartfony możemy zazwyczaj w bardzo prosty sposób namierzyć.

  1. W przypadku systemu Android wystarczy zalogować się na swoje konto Google (to, które jest przypisane do smartfona).
  2. Po zalogowaniu z rozwijanego menu należy wybrać zakładkę „Konto”.
  3. W menu obok ikony kłódki znajdziemy pozycję „Bezpieczeństwo” — to właśnie w nią należy teraz wejść.
  4. Gdy zjedziemy odrobinę na dół, znajdziemy pole „Twoje urządzenia”, wraz z listą tych, które są przypisane do konta. Pod listą widnieje przycisk „Znajdź zgubione urządzenie”.
  5. Po kliknięciu wyżej wymienionego przycisku można będzie wybrać naszą zgubę. Teraz mamy kilka możliwości, takich jak „znajdź”, czy „zadzwoń”.

Lokalizowanie zgubionego telefonu dzięki Google

Sugerowałbym naciśnięcie „Znajdź” i ustalenie lokalizacji telefonu. Jeżeli będzie ona dla nas obca lub po przyjściu urządzenia tam nie będzie (można włączyć dźwięk, który będzie odtwarzał się z telefonu), być może ktoś inny jest teraz w posiadaniu naszego urządzenia — wówczas można rozważyć opcję zabezpieczenia urządzenia lub wymazania z niego danych (wtedy nie będzie można jednak zlokalizować urządzenia, nie zalecamy tego rozwiązania).

Pamiętaj jednak, że do zlokalizowania urządzenia może być potrzebny aktywny GPS, lokalizacja, czy włączony internet. Bez tego dokładne zlokalizowanie smartfona może być nieco bardziej problematyczne.

Jak znaleźć iPhone, czyli telefony z systemem iOS?

Sprawa będzie wyglądała tu dość podobnie jak w przypadku Androida.

Apple również posiada system lokalizowania telefonów, który można znaleźć na ich stronie internetowej: icloud.com/find. Alternatywnie, można też skorzystać z aplikacji „Lokalizator”, jeżeli posiadacie też inne urządzenie Apple na tym samym koncie.

Po przejściu całego procesu również można znaleźć urządzenie na mapie i w razie potrzeby odtworzyć na nim dźwięk. Można też ustawić blokadę telefonu, która między innymi zablokuje dostęp do iPhone’a i Apple Pay.

To również świetne rozwiązanie, które może Wam pomóc.

Jak chronić się przez zgubieniem telefonu?

Żeby nie wyjść na mądrych po szkodzie, warto rozważyć podjęcie kilku prostych kroków, na wszelki wypadek. Telefon dość łatwo jest zgubić, a dzięki nim, prawdopodobnie zmniejszymy ewentualne ryzyko i lepiej zabezpieczymy się na ewentualne tego typu zdarzenie.

  • Zwróć uwagę na to, gdzie nosisz telefon. Choć mi osobiście telefon jeszcze nigdy nie wypadł, mam kilku znajomych, którzy stracili swoje urządzenie przez noszenie telefonu w kieszeni… Tylnej kieszeni. Taki telefon może naprawdę łatwo nam wypaść lub stać się obiektem kradzieży. Jeżeli chcecie nosić swoje urządzenie w kieszeni, te boczne mogą okazać się znacznie lepszym wyborem. Ponadto różnego rodzaju etui, oprócz swoich ochronnych właściwości, zwiększają też masę telefonu. Dzięki temu możemy go lepiej czuć, a także słyszeć, jeżeli upadnie. Są to oczywiście marginalne sprawy, ale również mogą okazać się pomocne.
  • Wysiadając z autobusu czy pociągu, sprawdź, czy masz ze sobą telefon i inne przydatne rzeczy. Podczas transportu łatwo zostawić coś w pojeździe. W publicznej komunikacji zdarzają się też kieszonkowe kradzieże. Od lat, zawsze wychodząc z autobusu, czy pociągu rutynowo oklepuję się po kieszeniach… Raz dzięki temu zorientowałem się, że zostawiłem portfel, gdy wyjmowałem bilet do kontroli — podziękowałem sobie wówczas, że wyrobiłem sobie tak dobry nawyk. Wam również polecam!
  • Ustaw blokadę. Może to być kod, wzór, czy odcisk palca — w zależności od Twoich preferencji i możliwości telefonu. Jeżeli już zdarzy się, że utracisz dostęp do swojego urządzenia, sen będzie nieco spokojniejszy… Często poza stratą materialną, bardziej boimy się utraty, czy przechwycenia przez obcą osobę naszych danych. I nie ma w tym nic złego, powinniśmy chronić swojej prywatności.
  • Zwróć uwagę na konto, które przypisane jest do Twojego urządzenia. To punkt szczególnie dla osób mniej technicznych. Sam znam co najmniej kilka osób, które nie znają swojego adresu e-mail, czy hasła, a posiadają smartfony. Często nowy telefon konfigurowany jest np. przez znajomego na jakiś założony tylko do tego celu e-mail. Warto jednak zapamiętać zarówno adres, jak i hasło i  dodać alternatywne metody przypomnienia go jak np. e-mail pomocniczy. Dzięki temu ewentualna lokalizacja straconego telefonu będzie w przyszłości znacznie mniej problematyczna.