Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

4 września 2020
ok. 2 minut czytania

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości nie zawsze mogą nam pasować.

Przede wszystkim:

  • Takie zdjęcia mają stosunkowo dużą wagę pliku, przez co publikacja ich w niektórych serwisach może być niemożliwa, ze względu na limity.
  • Czasami możesz potrzebować konkretnego wymiaru. Przykładowo, dla avatarów popularnym wymiarem jest 150px x 150px, a dla faviconów, czyli ikon stron, 16px x 16px lub 32px x 32px. Niektóre serwisy internetowe wymuszają wprowadzenie zdjęcia w konkretnym wymiarze i innego po prostu nie da się wrzucić.

W tym wpisie pokażemy Wam dwa proste sposoby na szybką i prostą zmianę rozmiaru zdjęcia.

1. Dowolny program graficzny

Prawdopodobnie wielu z Was na swoich komputerach ma już zainstalowany jakiś program graficzny, jak np. Paint.

W tego typu programach bardzo często w zakładce Widoku dostępna jest opcja zmiany rozmiaru zdjęcia.

Opcja do zmiany rozmiaru zdjęcia

Wprowadzając nowe wymiary, warto zaznaczyć opcję zachowania proporcji, jeżeli taka opcja jest dostępna. Jeżeli nie, łatwo je przeliczyć, np. dzieląc wysokość i szerokość zdjęcia przez dwa.

Przykładowo, mając oryginalne zdjęcie w formacie 500px x 200px, możemy łatwo podzielić obie wartości przez np. 2 i przeskalować zdjęcie do wymiaru 250px x 100px.

Dzięki skalowaniu zdjęcia najprawdopodobniej nie stracimy tak bardzo na jakości. Należy jednak pamiętać, że w przypadku skalowania zdjęcia na większe, prawdopodobnie i tak się bez utraty jakości nie obejdzie.

Zmiana rozmiaru zdjęcia ze skalowaniem

Po zmianie rozmiaru zdjęcia wystarczy zapisać plik na naszym dysku.

2. Zmiana rozmiaru zdjęć w przeglądarce — czy można prościej?

Jeżeli nie posiadamy żadnego programu graficznego lub po prostu chcemy ułatwić sobie zadanie jeszcze bardziej, możemy skorzystać z jednego z dedykowanych narzędzi online do zmiany rozmiaru zdjęć.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę taką jak np. „resize photo”.

Pierwszym narzędziem, które udało mi się znaleźć był resizeimage.net. Po wgraniu zdjęcia określiłem, do jakiego rozmiaru miało zostać sformatowane, kliknąłem przycisk „Resize Image” i gotowe!

Co więcej, narzędzie to oferuje także ewentualną zmianę formatu, kompresje dla zmniejszenia wagi pliku (taka kompresja może wpłynąć na jakość), czy też np. obrócenie zdjęcia.