Jak zrobić screena na telefonie i gdzie go później znaleźć?

7 października 2020
ok. 2 minut czytania

Zastanawiasz się, w jaki sposób zrobić screena na Twoim telefonie? Zobacz nasz poradnik krok po kroku i dowiedz się czym są zrzuty ekranu, oraz jak je wykonać!

Wiele współczesnych smartfonów umożliwia wykonywanie zrzutów ekranu, czyli zapisywania ich obrazu w formie pliku graficznego. Zrzuty ekranu, czyli tzw. screeny są niezwykle wygodną formą zapisywania notatek, czy dzielenia się z innymi jakąś treścią. Utworzenie takiego screena polega zwykle na naciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy telefonu (niekoniecznie fizycznych).

 

Jak zrobić screena?

Android

Urządzeń opartych o system Android jest naprawdę mnóstwo. Nie w każdym wykonanie zrzutu ekranu musi wyglądać identycznie.

Zwykle jednak takiego screena robi się poprzez jednoczesne naciśnięcie przycisku służącego do blokowania telefonu (zazwyczaj prawy górny róg telefonu) i przycisku Home znajdującego się na środku na dole urządzenia (tego, który zwykle umożliwia powrót do ekranu głównego). Klawisze wystarczy przytrzymać aż do zrobienia screena (wówczas powinien pojawić się jakiś efekt lub informacja o utworzeniu zrzutu).

Inną, również popularną kombinacją jest jednoczesne naciśnięcie dolnego klawisza regulacji głośności (ściaszania) i przycisku służącego do blokowania telefonu (zwykle znajduje się blisko przycisków służących do zmiany głośności).

Niektóre telefony umożliwiają też utworzenie screena bez naciskania żadnej kombinacji klawiszowej. W ich przypadku wystarczy rozwinąć od góry menu (to, w którym znajdziemy np. tryb samolotowy, wi-fi, bluetooth itd.) i tam kliknąć „zrzut ekranu”.

iOS

W przypadku telefonów z logo Apple proces ten jest dość podobny.

Wystarczy przytrzymać kombinację klawiszy Blokady telefonu i Home. Klawisz blokady w zależności od urządzenia może znajdować się na górze lub na prawej stronie urządzenia.

Gdzie znajdę mojego screena?

Screeny zazwyczaj znajdziemy w galerii w folderze „Screenshots” lub „Zrzuty Ekranu”. W przypadku telefonów z systemami iOS może to być tzw. „Rolka z Aparatu”.

Jak przerzucić screena z telefonu na komputer?

Zdecydowanie najprościej można zrobić to po prostu przesyłając zrzut ekranu do samego siebie na jakimś komunikatorze, lub wgrywając go np. na Dysk Google.

Pliki te zwykle znajdują się w folderze „DCIM”.