Chcesz uwiecznić stan Twojego ekranu? Zapisać coś w celu zrobienia sobie z tego notatki? Lub może po prostu podzielić się tym ze znajomymi?
Nieważne. Do każdego z tych zastosowań, najprawdopodobniej będzie potrzebny Ci zrzut ekranu. Tym razem zaprezentujemy kilka prostych sposobów na wykonanie i publikacje takiego zrzutu ekranu w sieci.
Jeżeli jesteście użytkownikami zewnętrznej klawiatury, istnieje duże prawdopodobieństwo na to, że gdzieś w jej prawym górnym rogu macie przycisk „Print Screen”. Czasami może być on opisany nieco inaczej, np. jako „Prnt Scrn”, jednak zasada działania będzie podobna.
Po naciśnięciu tego przycisku, zrzut ekranu zostanie skopiowany do Waszego schowka. Możecie teraz wkleić go teraz w różne miejsca poprzez skrót CTRL + V lub użycie prawego przycisku myszy i naciśnięcie „Wklej”. Ważne jest jednak to, że pamięć schowka jest ograniczona. Gdy tylko skopiujecie coś innego, screen nie będzie już dostępny pod tymi skrótami.
Chcąc zapisać tego typu zrzut ekranu, moim zdaniem najprościej jest po prostu wkleić go do Painta lub dowolnego innego edytora grafiki i zapisać w dowolnym, interesującym nas miejscu.
Taka czynność nie jest jednak zbyt szybka. Jeżeli często robimy zrzuty ekranu, taki proces może być na dłuższą metę męczący.
Czy nie można więc prościej? Pewnie, że można — opowiem o tym w następnym kroku.
Jeżeli nie posiadasz fizycznego przycisku lub po prostu chcesz robić zrzuty ekranu szybciej, możesz skorzystać z dedykowanych programów do robienia screenshotów.
Korzystam z tego typu programów codziennie, od wielu lat. Od kilku upodobałem sobie głównie program o nazwie: Lightshot.
Po naciśnięciu zdefiniowanego w ustawieniach przycisku (u mnie jest to właśnie „Prnt Scrn”), mogę wykonać zrzut ekranu, wybierając konkretną powierzchnię. Mogę też określić skrót klawiszowy dla błyskawicznego zrzutu całego ekranu, osobiście jednak nie korzystam z tej opcji, bo wolę ręcznie zaznaczać jedynie potrzebny obszar.
Program ten jest także o tyle ciekawy, że pozwala na bardzo łatwe dodanie różnego rodzaju strzałek, czy obramowań na naszym screenie. To świetna funkcjonalność, bo bez edycji graficznej można szybko pokazać istotny na zrzucie ekranu element.
Takiego screena można skopiować do schowka, zapisać na dysku, czy nawet od razu wrzucić do sieci i podzielić się ze znajomymi linkiem.
Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz wykonać zrzut ekranu całej strony, nie rozbijając tego na kilka osobnych zrzutów, do tego również znajdziesz przydatne programy.
Osobiście mogę polecić wtyczkę do przeglądarki o nazwie GoFullPage – Full Page Screen Capture.
Po zainstalowaniu tej wtyczki wystarczy na interesującej nas stronie internetowej nacisnąć na ikonkę rozszerzenia i po chwili skopiować wygenerowany, długi zrzut ekranu. To naprawdę wspaniałe narzędzie.
Jak zrobić zrzut ekranu na Macbooku?
Choć na Macbookach może brakować tradycyjnego przycisku „Prnt Scrn”, one również posiadają swój wbudowany skrót do wykonywania screenshotów.
Do wykonania zrzutu pełnego ekranu Macbooka wystarczy użyć kombinacji klawiszy „SHIFT + COMMAND + 3”. W przypadku, gdy chcemy zaznaczyć ręcznie, jaka część ekranu ma zostać zapisania, zamiast trójki użyjemy czwórki, wciskając analogiczną kombinację, jaką będzie: „SHIFT + COMMAND + 4”.
Po wykonaniu takiego zrzutu ekranu, w prawym dolnym rogu wyświetla się miniaturka. Po kliknięciu otwiera się menu, pozwalające na wizualną edycję screenshota, czy udostępnienie go. W moim przypadku screenshoty zapisują się też domyślnie na pulpicie.