Jak zwiększyć głośność mikrofonu – 4 sposoby

23 września 2020
ok. 3 minut czytania

Masz cichy mikrofon? Inni nie mogą Cię przez to zrozumieć? Zobacz 4 proste sposoby na zwiększenie jego głośności.

Szczególnie różnego rodzaju słuchawki z mikrofonem bardzo często oferują niezbyt głośny dźwięk tego urządzenia. Urządzenia typowo mikrofonowe również czasami nie do końca się sprawdzają. Co z tego, że taki mikrofon działa, skoro i tak inni nas praktycznie nie słyszą? W tym poradniku przedstawię Wam kilka prostych sposobów na pogłośnienie mikrofonu w systemie Windows 10 i nie tylko.

Jak pogłośnić mikrofon?

Sposób 1: Lokalizacja mikrofonu jest istotna.

Zanim zaczniemy grzebać w ustawieniach, warto ustalić, czy przyczyna nie jest bardziej trywialna, niż mogłoby się wydawać. Bardzo często powodem słabego dźwięku z mikrofonu nie są złe ustawienia, a sama lokalizacja mikrofonu.

Niektóre współczesne mikrofony projektowane są tak, by nie zbierały dźwięków z całego pokoju, czy domu, a tylko z najbliższego otoczenia. Według mnie to bardzo duża zaleta, ale trzeba mieć wówczas na uwadze, że taki mikrofon na drugim końcu biurka może również niezbyt dobrze sobie radzić.

Najlepiej byłoby, gdyby mikrofon znajdował się bezpośrednio przed Twoimi ustami, około 15-20 cm od nich, w przypadku mikrofonów ze słuchawek, odległość ta powinna być znacznie mniejsza (ok. 2-3 cm od ust).

Sposób 2: Sprawdź, czy masz dedykowane pokrętło.

Zanim przejdziemy do ustawień systemowych, warto skupić się na chwilę na samym urządzeniu.

Niektóre mikrofony posiadają różnego rodzaju pokrętła do między innymi zmiany ich głośności. W przypadku Blue Yeti, z którego korzystam od kilku lat, również mam takie pokrętło i zdarzało mi się, że gdy czasami zapomniałem przywrócić go do właściwej pozycji (bo np. ściszałem na chwilę mikrofon, żeby nagrać jakieś ciche dźwięki), rozmówcy słyszeli mnie cicho, a ja musiałem się zastanowić, dlaczego tak się dzieje…

To też jedna z rzeczy, które warto sprawdzić, gdy Wasz mikrofon działa cicho.

Sposób 3: Spróbuj podgłośnić mikrofon w systemie operacyjnym (Windows 10)

Może zdarzyć się, że powyższe, z pozoru oczywiste sposoby, nie będą do końca skuteczne.

Jeśli nie pomogą Ci wystarczająco, możesz podgłośnić mikrofon w używanym przez Ciebie systemie operacyjnym. W tym przypadku pokażę jak zrobić to w Windows 10.

Krok 1: Wejdź w start (ikona domyślnie w lewym dolnym rogu ekranu) i kliknij na ikonę koła zębatego po lewej stronie.

Krok 2: Gdy po kliknięciu system przeniesie Cię do ustawień i pojawią się u Ciebie pola z wyborem (np. System, Urządzenia, Telefon, Sieć i Internet) – wybierz „System„.

Krok 3: Po lewej stronie ekranu znajdziesz menu, wybierz z niego „Dźwięk„.

Krok 4: Po prawej stronie tego ekranu znajdziesz odnośnik „Panel Sterowania Dźwiękiem„, wejdź w niego.

Krok 5: Gdy wyświetli Ci się okno „Dźwięk” wybierz z menu na górze zakładkę „Nagrywanie”.

Krok 6: Wybierz używany przez Ciebie mikrofon z listy i naciśnij na przycisk znajdujący się na dole: „Właściwości„.

Podgłaśnianie mikrofonu

Krok 7: Gdy otworzy Ci się kolejne okno, przejdź w menu na górze z zakładki „Ogólne” do zakładki „Poziomy„. W niej na samym dole prawdopodobnie znajdziesz „Zwiększenie wydajności mikrofonu„, możesz teraz spróbować podbić wydajność o kilka decybeli. Pamiętaj, że przesadne podbicie tego ustawienia może wpłynąć także na pogorszenie jakości dźwięku (będzie głośniej, ale mniej wyraźnie).

Sposób 4: Dalej Cię nie słychać? Upewnij się, czy mikrofon nie jest wyciszony.

Jeżeli po prostu Cię nie słychać, a problem nie dotyczy tego, że słychać Cię cicho, prawdopodobnie Twój mikrofon jest wyciszony.

Wyciszenie może być obecne w Twoim systemie operacyjnym (np. specjalny guzik na klawiaturze laptopa), w przycisku na mikrofonie z napisem „MUTE”, lub na komunikatorze głosowym, z którego korzystasz.

Upewnij się, czy problem nie dotyczy właśnie wyciszenia.