Profesjonalni graficy, choć zwykle są w stanie dostarczyć pożądany efekt, z reguły cenią swoją pracę. I słusznie. Co jednak w przypadku, gdy nie mamy na to środków lub chcemy tworzyć grafiki „na poczekaniu”?
Moim zdaniem, pracując w marketingu, przy social mediach, czy na platformach takich jak YouTube… A w zasadzie nawet gdziekolwiek w internecie, warto posiadać choć podstawowe umiejętności graficzne. Nie mam tu oczywiście na myśli umiejętności rysowania pięknych ilustracji, czy tworzenia zaawansowanych layoutów stron. Podstawowa obróbka zdjęcia, dodanie na nie jakiegoś tekstu, czy stworzenie prostej i czytelnej grafiki
Wiele osób zasłania się jednak drogimi programami, czy kursami. W tym wpisie chciałbym pokazać Wam, że to pierwsze wcale nie musi być przeszkodą, a kursy… Choć istnieje wiele porządnych kursów w całkiem niezłych cenach, w przypadku tak podstawowych umiejętności, o których tu piszę, raczej obędzie się i bez nich.
W tym wpisie zajmiemy się przede wszystkim programami do obróbki i tworzenia prostych grafik na social media, czy strony internetowe.
Gdy słyszę „grafika”, ten kultowy, a wciąż nowoczesny program od razu pojawia się w mojej głowie. Photoshop to prawdziwy „kombajn” do tworzenia i edycji rozmaitych grafik. Prosty interfejs najprawdopodobniej pozwoli zrozumieć proces tworzenia warstw i dodawanie rozmaitych efektów nawet nowicjuszowi. W internecie można znaleźć dość sporo gotowych już, rozmaitych grafik z rozszerzeniami „PSD”, które można odpalić w Photoshopie z możliwością pełnej edycji. Nie musi to być jedna warstwa jak w przypadku np.: „PNG”, tylko normalny plik z folderami, obszarami tekstu i tak dalej.
Choć Photoshop zawsze wydawał się dla wielu amatorskich twórców drogi, w obecnych czasach nie trzeba szykować na niego od razu kilku tysięcy. Licencja kosztuje około 25 euro miesięcznie, aktualną cenę można sprawdzić na stronie Adobe. Choć ta ~stówka na miesiąc również może wydawać się sporym pieniądzem, warto wziąć pod uwagę, że wielu grafików weźmie od Was tyle za jedną, a może dwie prace. Jeżeli macie trochę większe potrzeby i wolny czas na tworzenie grafik, taka inwestycja może się opłacać.
Ten program jest w Polsce chyba niemniej rozpoznawalny niż PhotoShop. Istna legenda. Kto tylko interesował się grafiką komputerową jakieś 15 lat temu, prawdopodobnie dobrze go zna.
Program ten jest w pełni darmowy i… Naprawdę zaawansowany! Z powodzeniem można tworzyć w nim pięknie wyglądające grafiki, czy nawet layouty stron. Widziałem już wiele prac, po których niemal zbierałem szczękę z podłogi, a… Były wykonane właśnie w GIMPie.
Program ten ma do siebie jednak to, że nie każdemu przypadnie do gustu. Osobiście miałem w swoim życiu już kilka podejść do GIMPa i mimo tego, że niejedną grafikę już w swoim życiu zrobiłem… Z tym programem kompletnie nie potrafiłem się zaprzyjaźnić. Interfejs może nie podejść każdemu, choć jeżeli zaczniecie właśnie od niego, kto wie?
Rewelacyjny program do tworzenia i obróbki grafiki z dostępnym darmowym planem.
Po rejestracji można dokonać wyboru edytora. Istnieje możliwość wyboru wersji X, która jest bardzo uproszczona i może być świetnym wyborem dla nowicjuszy. Program dostępny jest w przeglądarce, podobnie jak w przypadku narzędzi, które zaraz będziemy omawiać — żeby zacząć zabawę, nie trzeba będzie niczego pobierać.
Swoim interfejsem mi osobiście bardzo przypomina Photoshopa. Od razu udało mi się odnaleźć w wersji „E” i stworzyć to, co chciałem. Co ciekawe, edytory te, również potrafią obsługiwać format „PSD”. Znajdziecie w nich też różne inne przydatne mechanizmy, jak chociażby bardzo wygodna możliwość automatycznego usuwania tła.
Prawdziwy hit ostatnich lat. Program ten wykorzystywany jest przez mnóstwo ludzi na różnego rodzaju Social Mediach.
Umożliwia on tworzenie różnego rodzaju plakatów, czy bannerów bazując na gotowych elementach. Choć takie rozwiązanie to oczywiście nie same plusy, bo grafiki niekoniecznie wyjdą super unikalne i takie jak sobie zaplanowałeś… Tak tego rodzaju wzory do edycji, pozwalają na bardzo szybkie stworzenie schludnie wyglądającej grafiki. Co więcej, nie musisz posiadać jakiegoś zmysłu estetycznego… Canva proponuje Ci gotowe przykłady, które możesz po prostu edytować.
Wiele z tych wzorów jest darmowych, choć są też takie, za które trzeba zapłacić. Program jak najbardziej warty sprawdzenia, szczególnie jeżeli udzielacie się na Social Mediach lub blogujecie.
Narzędzie w mojej opinii dość zbliżone do wyżej przedstawionej Canvy. Również oferuje dość spory wybór gotowych szablonów do edycji na Social Media, poza tym można tworzyć w nim naprawdę rewelacyjnie wyglądające infografiki, czy raporty.
Jest to naprawdę proste i szybkie, tak jak w Canvie, niemal wszystko można „wyklikać” i dostosować predefiniowaną grafikę do naszych indywidualnych potrzeb.
Narzędzie Piktochart również posiada w swojej ofercie darmowy, ograniczony plan.
Narzędzie do tworzenia… Memów!
Może wydawać się to śmieszne, ale memy potrafią generować naprawdę rewelacyjne, organiczne zasięgi. Wiele nawet sporych firm, korzysta właśnie z nich do praktycznie darmowej, a świetnej promocji swoich marek.
Imgflip pozwala na naprawdę szybkie i banalne stworzenie prostego mema za darmo. Wystarczy kilka kliknięć i wprowadzenie tekstu.