Samojed

Samojed (Samoyed) – wady i zalety, najważniejsze cechy

9 lipca 2021
ok. 6 minut czytania

Nawet osoby nieinteresujące się zwierzętami, z reguły bez problemu potrafią rozpoznać Samojeda. Te białe puchate psy, zwracają na siebie uwagę przede wszystkim swoim pogodnym uśmiechem. Bardzo często mają uniesione kąciki warg, co z ich oczami robi niesamowite wrażenie – tak jakby pies nieustannie był uśmiechnięty. I prawdopodobnie coś w tym jest, bo to jedna z najradośniejszych i najpogodniejszych ras psów.

Przez wielu zwany „psem chmurką” Samojed zawdzięcza swoją nazwę Samojedom – ludziom żyjącym w Rosji i na Syberii, z którymi dawniej podróżował jako pies pasterski lub zaprzęgowy. Pierwsi przedstawiciele tej rasy pojawili się w Europie w 1889 roku, a w Polsce dopiero około 100 lat później. Pomimo tego, że rasa pojawiła się w naszym kraju stosunkowo niedawno, wielu Polaków od razu pokochało tę rasę. Z tego powodu zaczęło powstawać sporo hodowli, które umożliwiają zakup szczeniaka.

 

Samojedy to średniej wielkości szpice. Mają wysokość około 55 centymetrów w kłębie i ważą około 20 kilogramów (zależy to jednak m.in. od płci).  Zazwyczaj mają czarny nos i brązowe lub ciemne oczy. Ciemne wargi bardzo często są wygięte w górę, przez co można odnieść wrażenie, że pies się uśmiecha. Obficie owłosiony ogon jest zazwyczaj osadzony bardzo wysoko i potrafi sięgać aż do stawu skokowego.

Cechy Samojedów

Inne nazwy: Samoyed, Samojedskaja, Samojedzki pies zaprzęgowy

Kraj pochodzenia: Rosja

Średnia długość życia: ok. 10-13 lat

Wymiary: wysokość w kłębie samicy 50-56 cm, samca 54-60 cm

Waga: samica 15-20 kg, samiec 22-30 kg

Typ sierści: sierść (dwuwarstwowa)

Umaszczenie: biały, kremowy

Wady i zalety

Zalety

  • Nadają się do nawet niewielkich mieszkań – jeśli mieszkasz w bloku, zwróć jednak uwagę na hałaśliwość. Nieułożony samojed może stanowić wówczas problem nie tylko dla Ciebie i Twojej rodziny, ale także dla najbliższych sąsiadów.
  • Nie potrzebują tak dużo ruchu jak inne rasy zaprzęgowe – lubią jednak aktywność, więc można uprawiać z nimi sport.
  • Są bezkonfliktowe i tolerują inne zwierzęta – z reguły samojedy nie szukają problemów tam, gdzie ich nie ma. To duża zaleta, zwłaszcza dla osób, które chciałyby równocześnie posiadać inne zwierzęta lub np. wychodzić na wspólne spacery z ludźmi, którzy również mają psy.
  • Dobrze znoszą kontakt z dziećmi – jeżeli dziecko potrafi obchodzić się z psem i nie będzie robiło mu krzywdy, samojed jako cierpliwy i wyrozumiały pies nie powinien sprawiać przesadnych kłopotów. Zwykle jest dość chętny do zabawy, dlatego pomimo stosunkowo sporych rozmiarów, powinien dobrze dogadywać się nawet z najmłodszymi.
  • Są bardzo przyjacielskie – może to być co prawda wadą, zwłaszcza jeśli poszukujemy psa stróżującego. Poza takimi przypadkami jest to oczywiście ogromna zaleta, ponieważ samojed bardzo chętnie zaprzyjaźni się także z naszymi znajomymi.
  • Inteligencja – samojedy bardzo szybko się uczą. Są też bardzo inteligentne, przez co jednak bardzo często podejmują ważne decyzje na własną ręk… łapę.
  • Dobry wybór na pierwszego psa – ta rasa z reguły nie sprawia wielu kłopotów i jest dość łatwa do ułożenia. Z tego powodu wiele osób poleca samojeda nawet początkującym, którzy nigdy wcześniej nie mieli swojego psa.
  • Zwracają na siebie uwagę – w zależności od Twojego charakteru, może to być zaleta lub wada. Obok samojeda ciężko przejść obojętnie, tym bardziej że prowokuje on swoim „uśmiechem” do rozpoczęcia konwersacji. Jeśli jesteś osobą towarzyską lub chcesz poznawać nowych ludzi – z pewnością będzie to duży plus.

Wady

  • Hałaśliwość i charakterystyczne szczekanie – przed zdecydowaniem się na samojeda, warto zobaczyć takiego w rzeczywistości lub przynajmniej odtworzyć sobie jakieś nagranie z jego szczekania np. na YouTube. Jest ono dość głośne i charakterystyczne, co może być dla wielu osób problematyczne.
  • Nie lubią się nudzić – samojedy nie lubią monotonii. Jeżeli coś jest powtarzalne, z reguły bardzo szybko się nudzą i nie potrafią utrzymać uwagi. Z tego powodu, choć szkolenie tego psa jest stosunkowo proste – nie powinno być zbyt schematyczne.
  • Linieją – należy regularnie dbać o ich sierść, ponieważ bardzo często obficie linieją. Dobrze jest też zaopatrzyć się w porządny odkurzacz.
  • Dużo jedzą i mają tendencje do tycia – duży apetyt to problem nie tylko dla portfela opiekuna, ale także dla samego pupila. Jeśli nie będzie on kontrolowany, może nadmiernie przybierać na wadze – jeśli ta będzie zbyt duża, może to prowadzić do poważnych schorzeń. Z tego powodu warto o tym pamiętać i przesadnie nie dokarmiać misia :).

Charakter

Samojedy są bardzo przyjacielskimi i pogodnymi psami. Potrafią słuchać i bardzo szybko się uczą, dzięki czemu nawet początkujący opiekun przy odrobinie cierpliwości powinien dać sobie radę z jego odpowiednim wychowaniem. Przy szkoleniu należy jednak pamiętać o pewnej stanowczości, ponieważ jako inteligentne psy – mają tendencje do słuchania przede wszystkim samych siebie. Jeśli nie zostaną właściwie potraktowane, mogą bardzo szybko „wejść właścicielowi na głowę”.

Choć samojedy nadają się nawet do mieszkania w stosunkowo niewielkich budynkach i nie wymagają aż tyle ruchu, co inne psy zaprzęgowe – lubią być aktywne. To dobre zwierzęta zwłaszcza dla ludzi aktywnie uprawiających sport.

To bardzo czuła rasa, która potrzebuje dużo uwagi swojego opiekuna. Są towarzyskie nie tylko wobec ludzi, dlatego warto rozważyć możliwość wychowywania samojeda z równie aktywnym i energicznym kompanem.

Te białe misie wyglądają tak, jakby były wiecznie uśmiechnięte i szczęśliwe. Warto jednak dbać o to, by było tak także wewnątrz. O samojeda należy się właściwie troszczyć i go nie rozdrażniać – w niewłaściwych warunkach nawet tak miły piesek potrafi stać się agresywny.

Cena Samojeda

Samojed z rodowodem kosztuje około 3000-7000 złotych.

Koszty utrzymania tego psa wynoszą około 200 złotych miesięcznie.

Chcąc kupić samojeda, tak jak każdego innego rasowego psa – warto rozglądać się za profesjonalnymi, zarejestrowanymi i doświadczonymi hodowlami. Takie podejście pozwoli nam kupić zdrowego psa o jawnym, właściwym pochodzeniu.

Nie da się ukryć, że samojedy są dość drogie i jednorazowy wydatek może przerażać. Jeżeli stać Cię na utrzymanie psa, ale nie chcesz wydawać na niego jednorazowo aż takiej kwoty, zainteresuj się zwierzakami ze schronisk. Wiele z nich czeka na swój dom i odwdzięczy się nie mniejszą wiernością niż niejeden uśmiechnięty, biały miś.

Ciekawostki na temat rasy

  • Samojedy, które towarzyszyły plemieniu Samojedów (m.in. na Syberii) bardzo często ogrzewały swoich właścicieli dzięki puchatemu futru
  • Śnieżnobiałe futro ma tendencje do zabarwiania się. Z tego powodu warto dobierać takie akcesoria, które nie będą przesadnie odstawały od koloru psa (np. obroże, czy szelki).
  • Samojedy jako rasa szpiców, co oznacza, że są spokrewnione z wilkami. Nie należy się tego oczywiście bać, ale warto mieć na uwadze, że Samojedy znane są przez to między innymi z wycia.

Najczęściej zadawane pytania

Pytanie: Samojed ma sierść, czy włosy?

Odpowiedź: Samojed ma dwuwarstową sierść. Nie oznacza to jednak, że musi być problemem dla alergików. Jeśli mają oni możliwość i nie stanowi to dla nich zagrożenia, mogą poprzebywać z innym psem tej rasy i zobaczyć jak czują się w jego towarzystwie.

Pytanie: Czy istnieją psy podobne do samojeda?

Odpowiedź: Wizualnie podobne mogą okazać się między innymi psy chow chow, czy hokkaido.