Stare Margonem

Stare Margonem – czy można w nie zagrać?

21 września 2020
ok. 2 minut czytania

Margonem to kultowa, Polska gra przeglądarkowa. Od kilkunastu lat jest niezwykle popularną tego typu produkcją. Gra jest wciąż rozwijana i na przestrzeni lat dość sporo się w niej zmieniło.

Wiele dorosłych dziś osób, grało w nią w wieku szkolnym. Niektórzy chcą wrócić po latach z czystego sentymentu i przypomnieć sobie dawne czasy, czy istnieje taka możliwość?

Oldmargonem – stare Margonem

Przez kilka ostatnich lat można było przenieść się w czasie o około 10 lat wstecz do kopii gry z ~2009 roku.  Gra była w pełni funkcjonalna i grało w nią całkiem sporo graczy. Gra była oficjalnym wydaniem administracji, choć nie była wspierana (brak aktualizacji, czy większego nadzoru ze strony Mistrzów Gry).

Niektórzy z sentymentu, a inni z chęci wyciszenia się lub po prostu preferencji, woleli właśnie tę wersję gry od tej aktualnej.

Oldmargonem zostało jednak po jakimś czasie wyłączane. Zarówno rejestracja, jak i sama gra. Tamtejsi gracze dostali z tego powodu rekompensaty w aktualnej wersji gry dostępnej pod adresem Margonem.pl. Z tego też powodu granie w stare margonem jest dzisiaj niezbyt możliwe… Ale czy na pewno?

Chcąc po prostu zobaczyć, jak to kiedyś wyglądało, można pooglądać stare filmiki na YouTube, jest tego dość sporo, a ze sporej części z nich bije po prostu niesamowity klimat (choćby kultowe filmiki Divxa).

Jeżeli chcielibyście jednak w taką grę zagrać, również istnieje pewien częściowy sposób, czyli upodobnienie obecnej gry do tej sprzed wielu lat.

Jak upodobnić obecne Margonem do tego sprzed lat?

Przede wszystkim, w grze domyślnie włączony jest nowy, pełnoekranowy interfejs. Gracze mają jednak możliwość gry na tym starszym, bardzo przypominającym stare, dobre czasy. Wystarczy wejść w ustawienia gry i kliknąć na przycisk „Stary Interfejs”.

Jeżeli stary interfejs nie zapewni nam jeszcze odpowiednich wrażeń, bo gra i tak będzie wyglądała na „zbyt nową”, możemy sięgnąć po kilka interesujących dodatków:

  • Stare okno walki – poprawiony

  • Stara Margomapa

  • Stare atakowanie

  • Stare ładowanie gry Drzewko

  • Stare tipy

  • Stare itemy za ph by Varnares

  • Stare Legendy Odświeżenie

  • Stary Chat verDus

  • Stary panel boczny (drewniany motyw z bardzo starej wersji gry)

Ciekawy jest też dodatek gracza the foxi, który prócz niektórych wymienionych wyżej rzeczy, zmienia też wygląd wielu mapek, potworów, czy itemów (nie tylko legendarnych). Niestety ten dodatek nie jest aktualnie dostępny z poziomu panelu w grze, ale można go znaleźć na forum i na YouTube.