Strony z filmami — gdzie za darmo oglądać filmy w internecie

8 września 2020
ok. 5 minut czytania

Nie znam ani jednej osoby, która nie lubiłaby od czasu do czasu obejrzeć sobie dobrego filmu. Choć filmy mogą kojarzyć się przede wszystkim z telewizją, czy kinem, internet również jest doskonałym miejscem do ich oglądania.

Przede wszystkim, w internecie film oglądamy praktycznie na żądanie. Włączamy go wtedy kiedy chcemy, a gdy musimy zrobić sobie przerwę, w każdej chwili możemy go zatrzymać. Co więcej, na płatnych serwisach tego typu, zwykle nie spotkamy się z żadnymi reklamami w trakcie oglądania. To niewątpliwie jedne z największych zalet właśnie tego rozwiązania.

Gdzie jednak można oglądać takie filmy online?

Istnieją różnego rodzaju dedykowane do tego celu platformy. To wspaniałe i wygodne rozwiązania, takie jak chociażby Netflix, czy HBO GO. Niestety, za jakość z reguły trzeba płacić. Koszty abonamentów, zaczynające się zwykle od około 30 zł miesięcznie, mogą wydawać się spore, szczególnie jeżeli ktoś ogląda filmy czy seriale sporadycznie.

Szukając filmów w wyszukiwarkach, można natknąć się na różne strony imitujące popularne serwisy z filmami. Pomimo rozmaitych zapewnień, często okazuje się jednak, że za dostęp do takiego filmu także należy zapłacić, mimo że strona nie budzi zbyt wielkiego zaufania.

Co z legalnością darmowych filmów w internecie?

Popularne platformy VOD w przypadku darmowych materiałów, zazwyczaj utrzymują się dzięki reklamom, które występują podczas oglądania darmowych treści. Sekcja materiałów premium, jest zwykle płatna abonamentowo. Tego typu serwisy zazwyczaj świadczą legalne usługi, podparte odpowiednimi umowami z dystrybutorami. Istnieją również inne platformy, gdzie filmy dodawane są przez użytkowników, a właściciele serwisów twierdzą, że nie podpisują się pod tymi materiałami. Popularne są też serwisy agregujące wyłącznie linki, czyli odnośniki do stron, na których można obejrzeć wybrany film. Więcej informacji na temat legalności poszczególnych materiałów można dowiedzieć się na poszczególnych stronach. Zwykle zamieszczone są one w stopce (dolna część serwisu) lub w specjalnych regulaminach, czy warunkach korzystania.

 

W tym wpisie pokażę kilka popularnych platform VOD i nie tylko, na których można za darmo oglądać wybrane filmy.

Gdzie oglądać filmy online za darmo bez rejestracji?

vod.pl

Serwis vod.pl posiada na swojej stronie zakładkę „za darmo”, w której można znaleźć całkiem pokaźne zestawienie rozmaitych filmów. Wiele z nich dostępnych jest z polskim lektorem lub z napisami. Za dostęp nie trzeba nic płacić, ani nawet zakładać konta. Można więc rozkoszować się seansem bez dodatkowych czynności jak rejestracja.

W darmowej ofercie vod.pl znalazłem między innymi takie perełki jak: „Piętno”, czy „Wściekła Pięść”, a to tylko jedne z wielu ciekawych i popularnych filmów, dostępnych do obejrzenia na tej platformie.

Podczas oglądania towarzyszyły mi reklamy, choć nie były specjalnie natrętne i długie. Podobnie jak w telewizji, byłem w stanie je przeboleć.

ipla.tv

Ta niezwykle popularna w Polsce platforma, również oferuje dość bogate zestawienie darmowych filmów dostępnych na żądanie.

Udało mi się tam znaleźć sporo ciekawych filmów, głównie Polskich. Jednym z nich był „TOPR. Na każde wezwanie”, opowiadający o ratownikach, którzy ryzykując własne życie, ratują je innym.

Sam odtwarzacz działa bardzo płynnie, a momenty z reklamami są zaznaczone na pasku postępu (tym, na którym znajdziemy czas filmu). Oglądało mi się naprawdę przyjemnie i za darmo. Nie było potrzeby dodatkowej rejestracji.

Oczywiście ipla oferuje również płatne plany, które zaczynają się od około 15 zł i pozwalają na odblokowanie dostępu do poszczególnych funkcji serwisu. Więcej informacji na temat planów, znajdziecie na stronie ipla.tv w zakładce pakiety.

YouTube

Ta niezwykle popularna platforma to nie tylko krótkie filmiki rozrywkowe. Na YouTube można znaleźć naprawdę mnóstwo pełnometrażowych filmów, dostępnych w pełni za darmo.

YouTube posiada również ofertę premium. „Filmy YouTube”, pozwala na dostęp do wielu kultowych produkcji za opłatą. Znaleźć można tam między innymi różne części „Szybkich i Wściekłych”, czy filmy takie jak chociażby „Star Trek”.

Gdzie jednak szukać na YouTube darmowych filmów?

Nieraz zdarza się, że nawet autorzy wypuszczają pełne wersje swoich filmów (głównie dokumentalnych) do obejrzenia za darmo na YouTube. Obejrzeć można tak chociażby film braci Sekielskich pt. „ZABAWA W CHOWANEGO”.

Chcąc znaleźć darmowy film na YouTube, można wpisać w wyszukiwarkę frazę np.: „Cały film” lub „Lektor PL”. Znam niejedną osobę, która ogląda filmy właśnie w ten sposób, jest ich dość sporo, szczególnie jeżeli lubicie tzw. dokumenty.

cda.pl

Kolejny duży serwis w naszym zestawieniu. Cda.pl oferuje popularną usługę CDA Premium, która umożliwia dostęp do ponad 8000 filmów i seriali, które jak zapewnia serwis, dostarczone są przez oficjalnych i zweryfikowanych dystrybutorów filmowych. Miesięczny dostęp do usługi CDA Premium kosztuje około 20 zł.

W tym zestawieniu skupiamy się jednak przede wszystkim na darmowych materiałach. Czy takie również można znaleźć na CDA?

Jak najbardziej! Na stronie można znaleźć przyzwoitą kolekcję filmów dostępnych w pełni za darmo. Reklamy z reguły występują rzadko i są bardzo krótkie (osobiście natykałem się głównie na te dotyczące usługi Premium i trwały one około 15 sekund). Sam odtwarzacz działa bardzo płynnie, a wiele filmów dostępnych jest w wysokiej jakości, jak 1080p.

Osobiście nie ograniczałbym się jednak do platformy. Warto wiedzieć, jakie z nich są dostępne i zaufane, ale uważam, że znacznie lepiej wyszukiwać konkretnych tytułów filmów w wyszukiwarkach takich jak Google. Pamiętajcie tylko by zawsze zwracać uwagę na to, czy konkretna witryna jest zaufana, a przedstawione na niej treści w pełni legalne. Osobiście polecam też platformy takie jak Netflix, tym bardziej że w wielu z nich istnieje możliwość zakupu tzw. abonamentu rodzinnego lub grupowego, który zwykle jest znacznie bardziej opłacalny.