Wielu z nas ma w domach tablety, czyli nowoczesne urządzenia, łączące część funkcjonalności laptopa i telefonu. W przeciwieństwie do tradycyjnych laptopów, czy komputerów, tablety nie posiadają fizycznej klawiatury, a samo sterowanie odbywa się na dotykowym ekranie. Dzięki temu takie tablety są z reguły dość cienkie i lekkie, przez co mogą idealnie sprawdzić się jako nawigacja do np. samochodu.
Z jednej strony, niektórzy posiadają tablety, z których bardzo rzadko korzystają. Z drugiej, jeszcze inni korzystają z nich na co dzień. Nieważne, w obu przypadkach mogą okazać się one świetną alternatywą dla dedykowanej nawigacji, która pomimo mniejszych funkcjonalności (ciężko byłoby na takiej przykładowo obejrzeć film podczas postoju), potrafi kosztować naprawdę sporo.
W tym wpisie zajmiemy się uchwytami na tablety do samochodów. Choć może wydawać się, że to tylko „kawałek plastiku”, w rzeczywistości nie warto na nim oszczędzać. Urządzenie, które będzie się w nim znajdować, będzie z reguły znacznie bardziej wartościowe, więc warto wziąć to pod uwagę przy wyborze uchwytu i kierować się nie tylko ceną, ale i jakością wykonania.
Widziałem już niejednokrotnie znajomych, którzy zamiast uchwytu próbowali przeróżnych sposobów na usztywnianie swoich urządzeń podczas jazdy. Niektóre z nich uniemożliwiały jednak swobodny dostęp do klikalnych klawiszy bocznych, a jeszcze inne nie zapewniały bezpiecznej pozycji, przez co ekran się chwiał, a samo urządzenie było narażone na upadek przez brak odpowiedniej stabilności.
W przypadku dobrze dobranego uchwytu samochodowego nasz tablet nie powinien się ruszać, a dostęp do klawiszy powinien być w pełni możliwy. To duży komfort i większe bezpieczeństwo.
Sam uchwyt nie wydaje się może zbyt skomplikowanym urządzeniem, ale okazuje się, że różne uchwyty mogą mieć różne sposoby mocowania. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, gdzie chcesz mieć umieszczony tablet.
W przypadku, gdy chcesz, by Twoje urządzenie znajdowało się np. na przedniej szybie, możesz wybrać uchwyt z przyssawką. Choć to rozwiązanie jest wygodne w montażu, a dostęp do samej nawigacji będzie z reguły bardzo swobodny, zamontowane w ten sposób urządzenie, może niekorzystnie wpłynąć na Twoją widoczność drogi, na co również należy zwrócić uwagę.
Istnieją również takie możliwości, jak na przykład montaż tabletu na zagłówku fotela. Służą do tego specjalne obejmy, które nie powinny odczepić się podczas jazdy. Choć jako nawigacja, taki montaż się raczej nie sprawdzi, jest to całkiem niezły pomysł na dodatkowy bajer w postaci „telewizorka” dla pasażerów.
Z reguły tablet tabletowi nierówny, szczególnie w przypadku wymiarów i rozmieszczenia ewentualnych, fizycznych klawiszy.
Jeżeli model Twojego tabletu nie jest zbyt popularny, najprawdopodobniej ciężko będzie znaleźć uchwyt dedykowany konkretnie do niego. Mimo wszystko, nic straconego. Na rynku istnieją uniwersalne uchwyty, których rozmiar można dopasować do tabletu.
W przypadku modeli uniwersalnych należy pamiętać jeszcze o dwóch istotnych rzeczach:
Jeżeli posiadasz już tablet, to wykorzystywanie go jako nawigacji może być całkiem niezłym pomysłem. Jeżeli nie, być może również warto przemyśleć takie rozwiązania.
Przede wszystkim:
Oczywiście, nie każdy posiada w domu stary tablet. Zakup dedykowanego urządzenia, choć kosztami może zbliżyć się lub nawet przewyższyć profesjonalną nawigację samochodową, również nie musi być złym wyborem. Większa funkcjonalność urządzenia może przydać się zarówno podczas przerw od jazdy, jak i w domu, jeżeli ktoś na przykład nie posiada komputera. Przeglądanie internetu, czy oglądanie filmów na tablecie, jest w mojej opinii nieporównywalnie wygodniejsze od chociażby robienia tego na telefonie.
Kupując tablet z myślą o nawigacji, jako jednej z głównych zastosowań, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące czynniki: