Uchwyt na tablet do samochodu – czym kierować się przy zakupie?

7 września 2020
ok. 5 minut czytania

Wielu z nas ma w domach tablety, czyli nowoczesne urządzenia, łączące część funkcjonalności laptopa i telefonu. W przeciwieństwie do tradycyjnych laptopów, czy komputerów, tablety nie posiadają fizycznej klawiatury, a samo sterowanie odbywa się na dotykowym ekranie. Dzięki temu takie tablety są z reguły dość cienkie i lekkie, przez co mogą idealnie sprawdzić się jako nawigacja do np. samochodu.

Po co komu tablet w samochodzie?

Z jednej strony, niektórzy posiadają tablety, z których bardzo rzadko korzystają. Z drugiej, jeszcze inni korzystają z nich na co dzień. Nieważne, w obu przypadkach mogą okazać się one świetną alternatywą dla dedykowanej nawigacji, która pomimo mniejszych funkcjonalności (ciężko byłoby na takiej przykładowo obejrzeć film podczas postoju), potrafi kosztować naprawdę sporo.

W tym wpisie zajmiemy się uchwytami na tablety do samochodów. Choć może wydawać się, że to tylko „kawałek plastiku”, w rzeczywistości nie warto na nim oszczędzać. Urządzenie, które będzie się w nim znajdować, będzie z reguły znacznie bardziej wartościowe, więc warto wziąć to pod uwagę przy wyborze uchwytu i kierować się nie tylko ceną, ale i jakością wykonania.

Jakie korzyści daje nam uchwyt samochodowy do tabletu?

Widziałem już niejednokrotnie znajomych, którzy zamiast uchwytu próbowali przeróżnych sposobów na usztywnianie swoich urządzeń podczas jazdy. Niektóre z nich uniemożliwiały jednak swobodny dostęp do klikalnych klawiszy bocznych, a jeszcze inne nie zapewniały bezpiecznej pozycji, przez co ekran się chwiał, a samo urządzenie było narażone na upadek przez brak odpowiedniej stabilności.

W przypadku dobrze dobranego uchwytu samochodowego nasz tablet nie powinien się ruszać, a dostęp do klawiszy powinien być w pełni możliwy. To duży komfort i większe bezpieczeństwo.

Jak wygląda montaż takiego uchwytu?

Sam uchwyt nie wydaje się może zbyt skomplikowanym urządzeniem, ale okazuje się, że różne uchwyty mogą mieć różne sposoby mocowania. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, gdzie chcesz mieć umieszczony tablet.

W przypadku, gdy chcesz, by Twoje urządzenie znajdowało się np. na przedniej szybie, możesz wybrać uchwyt z przyssawką. Choć to rozwiązanie jest wygodne w montażu, a dostęp do samej nawigacji będzie z reguły bardzo swobodny, zamontowane w ten sposób urządzenie, może niekorzystnie wpłynąć na Twoją widoczność drogi, na co również należy zwrócić uwagę.

Istnieją również takie możliwości, jak na przykład montaż tabletu na zagłówku fotela. Służą do tego specjalne obejmy, które nie powinny odczepić się podczas jazdy. Choć jako nawigacja, taki montaż się raczej nie sprawdzi, jest to całkiem niezły pomysł na dodatkowy bajer w postaci „telewizorka” dla pasażerów.

Uchwyt samochodowy dopasowany do Twojego tabletu

Z reguły tablet tabletowi nierówny, szczególnie w przypadku wymiarów i rozmieszczenia ewentualnych, fizycznych klawiszy.

Jeżeli model Twojego tabletu nie jest zbyt popularny, najprawdopodobniej ciężko będzie znaleźć uchwyt dedykowany konkretnie do niego. Mimo wszystko, nic straconego. Na rynku istnieją uniwersalne uchwyty, których rozmiar można dopasować do tabletu.

W przypadku modeli uniwersalnych należy pamiętać jeszcze o dwóch istotnych rzeczach:

 1. Zakres takiej regulacji również jest ograniczony. Przed zakupem, upewnij się, czy Twój tablet się w nim mieści, czyli czy nie jest ani zbyt mały, ani zbyt duży.
 2. Dokładnie zapoznaj się z wymiarami i rozmieszczeniem dodatkowych elementów mocujących uchwytu. Najlepiej byłoby, gdyby przed zakupem była możliwość „przymierzenia” swojego tabletu do urządzenia. Chodzi o swobodny dostęp do bocznych klawiszy, bez którego funkcjonalność Twojego urządzenia może być mocno ograniczona (znajdują się tam często przyciski blokad, regulacji głośności itd.).

Czy tablet jako nawigacja to dobry pomysł?

Jeżeli posiadasz już tablet, to wykorzystywanie go jako nawigacji może być całkiem niezłym pomysłem. Jeżeli nie, być może również warto przemyśleć takie rozwiązania.

Przede wszystkim:

 • Po podróży możesz zabrać urządzenie do domu i korzystać z niego jak z każdego innego, normalnego tabletu.
 • W trakcie różnego rodzaju przerw w jeździe, w odróżnieniu od typowych nawigacji, możesz włączyć sobie np. jakiś film lub przeglądać internet. Z tabletu możesz też puszczać muzykę, z platform takich jak np. Spotify.
 • Z reguły tablet to także większy ekran od nawigacji, czy telefonu. Może to być jednak zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony, prawdopodobnie zapewni to lepszą widoczność wirtualnej drogi, a z drugiej jeżeli będzie przymocowany np. na szybie — wpłynie na gorszą widoczność drogi rzeczywistej.
 • W dzisiejszych czasach znaczna część aplikacji map samochodowych jest już na tyle zaawansowanych, że w wielu przypadkach mogą konkurować z tymi dedykowanymi urządzeniom nawigacyjnym.

Jaki tablet wybrać do samochodu?

Oczywiście, nie każdy posiada w domu stary tablet. Zakup dedykowanego urządzenia, choć kosztami może zbliżyć się lub nawet przewyższyć profesjonalną nawigację samochodową, również nie musi być złym wyborem. Większa funkcjonalność urządzenia może przydać się zarówno podczas przerw od jazdy, jak i w domu, jeżeli ktoś na przykład nie posiada komputera. Przeglądanie internetu, czy oglądanie filmów na tablecie, jest w mojej opinii nieporównywalnie wygodniejsze od chociażby robienia tego na telefonie.

Czym kierować się przy zakupie tabletu do samochodu?

Kupując tablet z myślą o nawigacji, jako jednej z głównych zastosowań, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące czynniki:

 • W pierwszej kolejności upewnij się, czy dany tablet ma wbudowany moduł GPS. To już niemal standard i znaczna część nowoczesnych urządzeń tego typu, oferuje taką funkcjonalność. Może zdarzyć się jednak, że Twój tablet nie będzie go posiadał. Bez tego będzie ciężko korzystać z niego jako nawigacji.
 • Bateria. Im lepsza, tym urządzenie rzadziej będzie wymagało ładowania. To bardzo wygodne, przede wszystkim w trasie.
 • Jakość wykonania. Pomimo że dobry uchwyt nie powinien narazić tabletu na upadek, różne sytuacje mogą się zdarzyć. Szczególnie gdy taki tablet będzie np. codziennie transportowany z domu do samochodu z powrotem. Byłoby dobrze, gdyby został on wykonany z możliwie jak najtrwalszych materiałów.
 • Ekran. Choć podczas jazdy z nawigacją kierowcy z reguły kierują się chyba poleceniami głosowymi, od czasu do czasu warto na ten ekran jednak zerknąć. Jazda w różnej pogodzie i o różnych porach, może skutkować różnym oświetleniem. Ekran bez względu na to powinien być czytelny i posiadać dobre kąty widzenia, tak by podczas siedzenia gdzieś z boku urządzenia, również wszystko, co się na nim znajduje, było czytelne.
 • Cena. W przypadku tabletów do nawigacji i surfowania po internecie nie trzeba przesadnie szaleć. Większość nowoczesnych urządzeń tego typu powinno bezproblemowo wystarczyć