ZIP Code lub Postal Code – co to jest?

7 września 2020
ok. 2 minut czytania

Zakupy przez internet stają się coraz bardziej popularne. Według niektórych badań już co drugi Polak przynajmniej raz kupował coś w sieci. Nic dziwnego. Taka forma zakupów jest w wielu przypadkach bardziej wygodna od tradycyjnej, a za sprawą większego wyboru, bardzo często można liczyć na lepszą cenę.

W ostatnich latach Polacy upodobali sobie również zagraniczne sklepy, czy serwisy aukcyjne, takie jak na przykład amazon, czy aliexpress.

Kupując coś z wysyłką do naszego domu, podobnie jak w Polsce, trzeba podać nasze dane adresowe. ZIP code, czy Postal Code to również ich część, w obu przypadkach jest to nic innego jak nasz kod pocztowy, nazwy te są bowiem stosowane zamiennie.

Co wpisać w polu ZIP code lub Postal Code?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że w zależności od sklepu, pole z kodem pocztowym może mieć inną nazwę. Najbardziej popularne są określenia takie jak chociażby „zip code” lub „postal code”. Idea się jednak nie zmienia  i w takie pole również należy wprowadzić nasz kod pocztowy.

Pole na ZIP lub Postal Code

W przypadku niektórych pól można wpisywać wyłącznie cyfry, co z początku może się wydawać niektórym dziwne, ponieważ nasze kody pocztowe zapisujemy z reguły z myślnikiem (np. 67-282). W takim przypadku wystarczy wpisać kod bez myślnika, czyli w tym przypadku byłby to zapis: 67282.

Chcąc poprawnie zaadresować przesyłkę, możemy pominąć myślnik jeżeli nie będzie możliwości wprowadzenia go. Podajemy też inne dane adresowe: miejscowość, ulicę, a także dokładny numer domu i mieszkania.

Gdzie sprawdzić ZIP Code lub Postal Code?

Zip Code lub Postal Code, to nic innego jak kod pocztowy, czyli pocztowy numer adresowy.

Jeżeli nie znamy swojego kodu pocztowego, możemy znaleźć go w wyszukiwarce kodów pocztowych na stronie Poczty Polskiej. Wystarczy wprowadzić w odpowiednich polach Miejscowość, ulicę i województwo i wyszukać kod pocztowy.